Jeps, ifølge din "opskrift" skal der tilsættes 5ml H2O til GBL og opvarmes til 100*C.
Vil gætte på at rxn skal forstås som restvarme. Din H2O+NaOH blanding er stadig varm i lang tid, selvom du tager den af varmekilden.
Kan bare ikke se hvorfor de vælger at opvarme væsken, for GBL + NaOH burde reagere ved stuetemp, så vidt jeg ved, men det kan self være jeg tager fejl, og at varme er til for at reaktionen forløber rigtigt/hurtigere.
Der menes at din opløsning af NaGHB + H2O koges ned til et minimum, og derefter placeres i en ovn ved lav varme, til det sidste vand er fordampet, og du vil stå tilbage med NaGHB i pulverform, som så kan opløses i en given mængde væske, for at lette doseringen.
Spørg endelig hvis der er mere

_________________
Mvh Narkopolo.
"Kemi, det er satme smart!

"
Jeg er udlært elektriker med speciale i styring og regulering, så hvis nogen mangler teknisk hjælp, så skriv en PM.
(̅_̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅i̲̅j̲̅u̲̅a̲̅n̲̅a̲̅̅_̅_̅_̅()ڪے
"Mennesker glemmer ofte, at de psykedeliske stoffers virkning, rent faktisk tager udgangspunkt i den individuelles psyke, og at dette ofte kan forklare uventede ubehagelige virkninger."