entheoceuten skrev:
Det kan fra lægemiddelstyrensen side maksimalt godkendes at et lægemiddel har en holdbarhed på 5 år. Om de tabletter du sidder med er i orden afhænger stærkt af opbevaringsbetingelserne, idet varme, luft og fugtighed er med til at forkorte levetiden / shelflife.
Yes 5 år skrev jeg også i topic-oplægget. Forsøgene, der ligger til grund for firmaets ansøgning om shelflife er ofte lavet ved forksellige luftfugtigheder og tryk som efterligner vores danske forhold og mere tropiske forhold (og evt nogle ekstremer, der kan være relevante for nogle præparater). Men som der også står på det meste medicin i Danmark skal det opbevares under 25 grader - der er special tilfælde dog (fx kølevare (insulin etc)). Derfor gælder udløbsdatoen for de fleste præparater, hvis medicinen er opbevaret under 25 grader.
Jeg er interesseret i hvilke opioider som DR-D nævner, der er ustabile. Og mere generelt, hvis der er nogle narko lægemidler (ASA er lidt lige meget i denne sammenhæng) som er specielt følsomme for opbevaring over længere tid.