Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

MDMA i Grønne VW´ere
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=2512
Side 1 af 1

Forfatter:  zwicky [ 17 jul 2003 10:58 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Fra retskemisk inst. ved jeg at de grønne VW´ere indeholder ca 50% MDMA i forhold til deres vægt. Præcis hvor meget det er kan jeg ikke huske....

[ 17 Juli 2003: Besked ændret af: zwicky ]

Forfatter:  syreperlen [ 17 jul 2003 11:04 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Tak for oplysningen. Det er noteret i min studiekalender.

Husk også på at det er for dumt at tage de piller, dude...

Forfatter:  zwicky [ 17 jul 2003 13:07 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Jeg ved desværre ikke hvad der mere er i end MDMA. Det må vel i høj grad være bindemidler?! Men den rapport jeg har set omhandlede udelukkende indholdet af MDMA.

Forfatter:  syreperlen [ 17 jul 2003 13:11 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

tror du ikke den rapport udfordrer de unge til at købe pillerne? Og har du læst den rapport på nettet, eller..? (url, please [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] )

Forfatter:  zwicky [ 17 jul 2003 13:31 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Det dokument jeg har set er direkte fra retskemisk, sendt til rigspolitiets narko afd. Men omhandler som tidligere skrevet kun indholdet af MDMA.
Som journalist på TV2, så jeg den i forbindelse med et par indslag jeg lavede for en måneds tid siden.

Forfatter:  jim fear [ 17 jul 2003 14:49 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

jeg kunne forestille mig at de holder de andre stoffer i pillen hemmelige, for hvis det slap ud at der var et lovligt stof i dem ville en masse folk begynde at tage det stof.

Forfatter:  Dextrose [ 17 jul 2003 17:52 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Hey Zwicky...

134 mg. MDMA (48% af pillens vægt), for at være helt præcis... men som sagt, så tror jeg enten at det er meget ringe produceret MDMA = mange urenheder - eller også er der mere og andet i end MDMA...

Det kan muligvis også være en lovlig MDA-analog, som retsmedicinsk prøver at camouflere som MDMA..?

Hvem ved - jeg har ikke så fint udstyr derhjemme, til at modbevise dem. [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Forfatter:  Alcoho|ic [ 17 jul 2003 18:09 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Hmm det lyder lidt skummelt...

Men, hvis nu at der var gået noget galt da han lavede de grønne og at det MDMA som var i pillerne var urent, ville den så ikke stadig give udslag stærkt med en marquis test?

For hvis den ikke ville kunne det jo forklare en hel del, og så kunne man jo gætte at han ville lave nogle nye som bare var røde, og at de lykkedes?

Eller gætter jeg for meget [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Forfatter:  Dextrose [ 17 jul 2003 18:15 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

De grønne giver også kraftig reaktion med et Marquis-reagent, hvis man vel at mærke bruger en ordentlig mængde pille-smulder, og pulveriserer det ordentligt.

Den sort/lilla farve er typisk for MDA-analoger, og ikke til at tage fejl af.

Men hvis der var tilsat andre ting udover MDA-derivatet, ville det ikke være til at se, netop pga. den markante sorte reaktion.

Forfatter:  Alcoho|ic [ 17 jul 2003 18:31 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Det hele begynder at falde på plads efterhånden... Hvis retsteknisk har testet den passer det vel nok!

Til dig som lavede pillerne : Lær og lav MDMA din luder [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Forfatter:  n_dk [ 17 jul 2003 19:51 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Jeg tror stadig på at det er en syg kemiker der har lagt de urene mdma-piller!

Forfatter:  Minimal [ 17 jul 2003 21:07 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originalt postet af N|DK:
Jeg tror stadig på at det er en syg kemiker der har lagt de urene mdma-piller!<HR></BLOCKQUOTE>

Ja, efedrin, dét ved man sgu, hvad er, hva'? Hi, hi, hi.

Forfatter:  Speed86 [ 17 jul 2003 21:53 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

jeg fatter ikke helt med så maget MDMA i for
da jeg spiste dem sydens jeg kun de virket 1time man der var man også røvblæse hmmm [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img]

Forfatter:  jim fear [ 18 jul 2003 00:43 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Hej Zwicky, har de sagt hvad pillerne indeholder udover MDMA? for der må næsten være noget andet mere skummelt i dem...

Måske vil de ikke ud med det fordi de indeholder et stof der stadig er lovligt.

Forfatter:  n_dk [ 18 jul 2003 07:30 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

PsyGoa, ja hellere ephedrin end 542'ere!

Forfatter:  zwicky [ 18 jul 2003 10:33 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Hey Dex!
Som jeg skrev til dig i har jeg det originale dokument fra retskemisk inst. og jeg kan ikke forestille mig at de har nogen hensigt om at vildlede politiet mht. indholdet i pillerne. Eller måske tror jeg for meget på myndigheder?! Men jeg vurderer bestemt at de 48% er korrekte. Om det så er dårlig MDMA, beskidt eller hvad det nu kan være har jeg af gode grunde ingen anelse om!

Z

Forfatter:  Prometheus [ 18 jul 2003 10:44 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Tjaaeh.... "Dårlig MDMA" er ikke et godt udtryk. Hvis den er blevet korrekt testet ved f.eks. GC/MS, og har vist et højt indhold af MDMA, så HAR den et højt indhold af det ønskede kemikalie.
Når stoffet er testet på den måde, kan man ikke snakke om god og dårlig MDMA. 3,4-methylendioxymethamphetamin ER 3,4-methylendioxymethamphetamin.
At den så der ud over kan indeholde en masse grimme biprodukter fra fremstillingen, eller andre aktive substanser tilsat af den ene eller anden grund, er en anden sag.
Jeg synes stadig det er mærkeligt at ellers erfarne pillefolk har haft dårlige erfaringer med en så kraftig pille. De plejer godt at kunne kende skidt fra kanel. F.eks. var folk jo glade for den 3-kantede Mitzu som var ude omkring nytåret, og som aviserne sagde indeholdt 123 mg MDMA.
[img]images/smiles/icon_rolleyes.gif[/img] Måske skulle man skaffe en håndfuld grønne VW'ere og ekstrahere MDMA'en... Og se om det stadig ikke opfører sig som det skal...

Forfatter:  Dextrose [ 18 jul 2003 14:48 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

Zwick > Det ville være en stor hjælp, hvis du gad at scanne og maile dokumentet til mig... har du noget grafisk output fra dem?

Prom > De trekantede Mitsu'er var bestemt MDEA... lige præcis MDE giver en meget markant langsom violet reaktion, og efter adskellige bio-assays er der ingen tvivl! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Jeg kunne forestille mig, at retskemisk for nemhedens skyld, bare oplyser det som MDMA, da de færreste har tjek på hvad der findes af forskellige MD(M)A-analoger..?

Edit: De trekantede Mitsu'er florerede i starten af sommeren sidste år, og indtil nytår så vidt jeg husker... De blev afløst af et trekantet X, som uden tvivl må være blevet produceret af de samme personer.

[ 18 Juli 2003: Besked ændret af: Dextrose ]

Forfatter:  zwicky [ 21 jul 2003 16:47 ]
Titel:  MDMA i Grønne VW´ere

KAn ikke huske hvad jeg gjorde ved papiret. Men jeg skal lede efter det, og så får du en kopi. Tror nu ikke der er nogen informationer du kan bruge, men vi får at se!

Z

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/