Levose skrev:
BlueDove skrev:
Men hvis jeg bare lige hurtigt rejser mig for at hente f.eks. noget drikkelse, når jeg så sætter mig tilbage på min stol banker mit hjerte helt vildt hurtigt/hårdt i lang tid.
Tyder det på at jeg har for højt blodtryk?
Nej.
Det tyder på dit blodtryk falder drastisk når du rejser dig for hurtigt op, og kroppen derefter kompenserer vha højere puls.
Hvor høj er du, og hvor meget vejer du?
Jeg er 181cm høj og vejer omkring 70kg. Måske lidt under.
Det skal også lige siges at jeg har et højt stofskifte.
Hvad kan jeg gøre?
Nu siger du det med at mit blodtryk falder drastisk, så vil jeg lige tilføje en ting. Tit når jeg rejser mig kan jeg godt blive svimmel / rundtosset i et par sekunder. Vi alle kender vel til det, når man har ligget ned i et godt stykke tid, og rejser os. Men jeg har det temmelig ofte.
Og jeg ved ikke om det har nogen sammenhæng, men jeg kan da lige samtidig nævne at jeg den sidste måneds tid har været plaget af, at jeg hver dag oplever at det suser i mine ører. Hver gang jeg ånder indad dæmper det min hørelse ligesom når man gaber, og når jeg så ånder ud "åbner" det sig igen. Jeg oplever det stortset næsten hver dag, og det er meget belastende.
Jeg ved godt i ikke er læger herinde, men nogle af jer virker meget intelligente og erfarne inden for lægeverdenen, så jeg tænkte at i måske kunne hjælpe mig med at sætte sammenhæng i det hele!
Ringer desuden til min læge på mandag og får en tid.
Fandt lige følgende på netdoktor.dk >Susen for ørerne og tinnitus >
Sjældne årsager >
Forhøjet blodtryk
Men samtidig hører jeg tit højt musik på min mp3 afspiller, så jeg ved ikke om det skyldes derfor? Men samtidig er det lidt sjovt at jeg får af vide at det tyder på at jeg har forhøjet blodtryk, og så er der en sammenhæng mellem susen for ørerne og forhøjet blodtryk?