Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Absolut alkohol 99.9%
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=19030
Side 1 af 2

Forfatter:  dikki [ 31 maj 2007 08:55 ]
Titel:  Absolut alkohol 99.9%

Har sådan en flaske 99.9% ethanol her på arbejdet. Den bruges ikke og de vil have den smidt ud. Kan tage den hvis jeg vil, men kan det bruges til noget? Der er fra de danske spritfabrikker.

dikki

Forfatter:  Xpert [ 31 maj 2007 09:11 ]
Titel: 

Ikke drikke ihvertfald

99,9% indeholder nogle stoffer der muliggør så højt alkoholindhold. Ethanol er ret vandsugende, og vil suge fugten ud af luften og ende på ca. 96%

Kan ikke lige huske hvilke stoffer det er, men de skulle være ret giftige

Forfatter:  dikki [ 31 maj 2007 09:13 ]
Titel: 

Arg nitte er du sikker på det ikke kan bruges til drikke af nogen art? Vel at mærke ikke rent.

Det dufter hvertfald godt :D og nej sniffer det ikke duftede bare li.

Forfatter:  Slettet [ 31 maj 2007 09:29 ]
Titel: 

Vand og ethanol danner en såkaldt azeotrop ved ca. 95,5% ethanol, hvor de ikke kan adskilles ved distillation. For at omgå dette tilsætter man ofte benzen, som danner en anden azeotrop med ethanol'en, så man kan få renheden op til ca. 99,9%.

Såkaldt absolut alkohol er god til tekniske formål, men til indtagelse må 95,5% anbefales, da benzen ikke her er tilsat.

Forfatter:  dikki [ 31 maj 2007 09:35 ]
Titel: 

Okay benzen er altså giftigt. Er det værd at gemme på den her flaske for mig?

Forfatter:  Raoul Duke [ 31 maj 2007 09:43 ]
Titel: 

Når du ikke kan drikke det, svinder mulighederne for at få sjov ud af flasken voldsomt ind.. Jeg sidder og overvejer om det kan bruges til udtræk af nogle andre stoffer - THC fx. Men det er godt nok tidligt for mit hoved.

Du kan købe billig rheines alkohol i Tyskland, og ingen festival må bombes uden sådan en. Matas (af alle steder) sælger i øvrigt forskellige essenser - bl.a. rom-essens, så man kan blande op og fortynde - det er bra!

Forfatter:  Қeta-Smølfen [ 31 maj 2007 12:13 ]
Titel:  tja...

du kan da købe en svampe kit og så ellers lave psylocybin udtræk med rent ethanol.... og derefter dampe det ned så for du koncentreret svampe sprit... skal bare være så koncentreret at du ikk skal drikke serlig meget af det for ellers får du det bare dårligt at spritten...

:-)

Forfatter:  Flak [ 31 maj 2007 12:16 ]
Titel: 

Du bør ikke drikke det, ikke engang små mængder. Benzen er carcinogent, dvs. kræftfremkaldende.

99,9% ethanol er udemærket til at fjerne etiketter (opløser det meste lim) og du kan evt. bruge det til diverse udtræk (hvor du damper alt spritten af).

Hvis jeg var dig havde jeg taget det med hjem, det fylder alligevel ikke meget og du skal nok finde noget at bruge det til.

Forfatter:  CamelJJ [ 31 maj 2007 15:26 ]
Titel: 

apopo etiketter. Er der ikke en etiket på flasken der fortæller at du må drikke skidtet, eller har noget andet god info?

Forfatter:  CannaChem [ 31 maj 2007 19:52 ]
Titel: 

Nu findes der jo (heldigvis) alternative måder til fremstilling af >96% EtOH, f.eks. molecular sieves og membranfiltreringsteknikker.
Hvilken teknik Danisco Distillers anvender, ved jeg ikke. På nettet kan jeg ikke finde info, men såfremt de har pligt til at oplyse restindholdet af forureninger, så kan jeg måske være dig et svar skyldig.
Hvornår er spritten fremstillet?

Forfatter:  Pixel [ 31 maj 2007 20:03 ]
Titel: 

Kør saften gennem et UV-spektrofotometer hvis du kender en der har adgang til sådan noget. Ret simpelt, og det vil hurtigt afsløre om der er benzen i.

Forfatter:  Puttes [ 31 maj 2007 21:09 ]
Titel: 

du kan også få det trængt ned til 96% og så har du en dunk finsprit? det er udemærket i drinks, bare man blander meget op!

Forfatter:  dikki [ 01 jun 2007 07:40 ]
Titel: 

Cannachem lidt info:

Den har påtrykt "Nomeco Ethanolum DLS 94"
Varenummer 253633
Desuden Absolut Alkohol DLS 99.9% vol ethanol

Står intet om dato osv.

Forfatter:  Prometheus [ 01 jun 2007 14:29 ]
Titel: 

Søren Putte skrev:
du kan også få det trængt ned til 96% og så har du en dunk finsprit? det er udemærket i drinks, bare man blander meget op!

;) Nu er problemet jo at 99,9% sprit skal fremstilles efter specielle metoder som kan efterlade sundhedsskadelige stoffer som de sidste 0,1% i alkoholen. Det kan man ikke rigtigt fortynde sig ud af.
Dikki> Jeg ville ikke drikke det. Det kan meget vel tænkes at det er safe, men det KAN også være at der er noget smuds i. :) Vent til du er så heldig at finde noget udenatureret 96% istedet.

Forfatter:  hehēlios [ 01 jun 2007 14:40 ]
Titel:  spritbrænder

Har du en, så har du lige sparet en en 10, men jeg ville nok riste i sølvpapir huer mig ik med det benzen, selv om jeg mener, at det de altid løb tør for på gym det var 99.9 %, men det er sikkert min døde hukommelse, som råber.

Forfatter:  dikki [ 01 jun 2007 15:37 ]
Titel: 

Prometheus man kan købe 0.5 liter 96% i tyskland mener jeg.. For 80 kr.

Forfatter:  Slettet [ 01 jun 2007 15:53 ]
Titel: 

CannaChem skrev:
Nu findes der jo (heldigvis) alternative måder til fremstilling af >96% EtOH, f.eks. molecular sieves og membranfiltreringsteknikker.
Hvilken teknik Danisco Distillers anvender, ved jeg ikke. På nettet kan jeg ikke finde info, men såfremt de har pligt til at oplyse restindholdet af forureninger, så kan jeg måske være dig et svar skyldig.
Hvornår er spritten fremstillet?


Vi testede det engang i kemitime, og der er benzen i danisco's absolut ethanol.

Ellers ville det jo ikke bevare sin renhed lige så snart det bliver udsat for luft :)

Forfatter:  Puttes [ 01 jun 2007 19:59 ]
Titel: 

dikki skrev:
Prometheus man kan købe 0.5 liter 96% i tyskland mener jeg.. For 80 kr.


Lige præsis, og det smager som en i helvedet :wink:

Forfatter:  hehēlios [ 02 jun 2007 10:16 ]
Titel:  Misbrug

Det er totalt misbrug og drikke 96 % alkohol, det ætser tungen og hvad endnu værre er når man står og mangler det til at trække med så føler man sig lidt dum, hvor køber man det i tyskland appotek eller supermarkedede?

Forfatter:  Lilleso [ 02 jun 2007 13:36 ]
Titel:  Re: Misbrug

Madblindboy skrev:
Det er totalt misbrug og drikke 96 % alkohol, det ætser tungen og hvad endnu værre er når man står og mangler det til at trække med så føler man sig lidt dum, hvor køber man det i tyskland appotek eller supermarkedede?


Mener de fleste køber det i Tyskland. Der kan du vist også få det med smag.

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/