Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Alkaloider
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=955
Side 1 af 1

Forfatter:  web [ 03 okt 2001 13:18 ]
Titel:  Alkaloider

Når man fråder nogle shrooms, så er det da ikke kun psilocybinen der giver en virkning vel?

Kom til at tænke på det da jeg læste om kaktustrip, at man tit fik kvalme & opkast pga alle de andre alkaloider. Hvis man nu har tænkt sig at ekstraktere meskalin kommer de så med?

Forfatter:  Dextrose [ 03 okt 2001 13:24 ]
Titel:  Alkaloider

De fleste tripsvampe indeholder Psilocybin, Psilocin og evt. Baeocystin i varierende mængder... Det er derfor de forskellige svampe giver forskellig effekt!

Forfatter:  web [ 04 okt 2001 09:47 ]
Titel:  Alkaloider

Igår var der en der sagde at psilocybin bliver omdannet til psilocin i kroppen, og at det er psilocinen man bliver fucked af??

Forfatter:  Dextrose [ 04 okt 2001 14:46 ]
Titel:  Alkaloider

Well, ja... En hvis del af Psilocybinen bliver metaboliseret til Psilocin... nogenlunde ligesom MDMA -> MDA.

Men det er ikke Psilocinen alene der giver effekt.

Forfatter:  mushroom [ 07 okt 2001 02:04 ]
Titel:  Alkaloider

Schultes & Hofmann skriver:

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR> "De hallucinogene virkninger af Teonanacatl ("Gudernes Kød"), Mexicos hellige svampe, skyldes to alkaloider, psilocybin og psilocin. Hovedkomponenten, psilocybin, er fosforester´en af psilocin, der sædvanligvis kun forekommer i sporlige mængder. Psilocybin og psilocin er tryptaminderivater og tilhører klassen af indole alkaloider.
<HR></BLOCKQUOTE>

Om psilocybinens vej gennem kroppen skriver Peter Stafford:
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote
Citat:
I mennesker udskilles kun 80-85% af psilocybin og dets stofskifteprodukter indenfor 8 timer, i urinen (ca. 65%), galde og afføring (15-20%). Omkring 15-20% bliver tilbage, ophobet i fedtvævet; signifikante mængder viser sig i urinen op til en uge senere. Hele 25% af den oprindeliget indtagne dosis udskilles i urinen som psilocin.


Det er jo noget man kan få gode ideer af; Måske man skulle prøve at gøre som de gamle Sibiriske nomadestammer; Først lod de kvinderne tygge den Røde fluesvamp, for at mændene ikke skulle få svampens brækmiddel, mændene fik de gennemgnaskede svampe, blev høje ligesom kvinderne uden kvalme og opkast. Derefter når de skulle pisse, så pissede de i nogle skåle for at samle urinen. Urinen fik trællene /slaverne, dermed fik alle et trip!!

Hvem prøver først at drikke urin efter en der har spist psilocybinsvampe? [img]images/smiles/icon_rolleyes.gif[/img]

Forfatter:  web [ 10 okt 2001 13:41 ]
Titel:  Alkaloider

det gør du, og la os så lige se hvor blæst du bliver...

Forfatter:  chalfe [ 10 okt 2001 13:59 ]
Titel:  Alkaloider

Ja lad os alle drikke en masse urin .... helst andre's så kan vi jo tjekke hvad de har taget af stoffer!!!

Politiets nye stof test : lad os drikke dit urin .... så vi kan se om du er påvirket når du kører bil

Forfatter:  Dr. Phibes [ 10 okt 2001 19:26 ]
Titel:  Alkaloider

He he chalfe

hvis det er dametis så er jeg med på den [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

As said before, Jensus the pervert of the board!

Forfatter:  mushroom [ 13 okt 2001 20:22 ]
Titel:  Alkaloider

ok jeg er en tøsedreng - gider ikke det pis alligevel [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/