Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=928
Side 1 af 1

Forfatter:  Dumbtripper [ 10 sep 2001 17:19 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Jeg synes sukker har modsatte effekt. Jeg har flere gange fået forstærket svage svampetrip af at spise noget wienerbrød midt i det. Sugarrush, siger jeg bare! Og det var ikke så rart. Det er sikkert også derfor Terence McKenna hadede sukker.

Forfatter:  platon [ 10 sep 2001 17:21 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Jeg spiste chips og drak sodavand sidste gang.. Suns ik rigtig der er nogen forskel..??? Hvad skulle kunne gøre det stærkere/svagere ved sukkeret?? [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img] [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img] [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img]

Forfatter:  briller [ 10 sep 2001 17:29 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Det er en røver...

Sukker stopper ikke dit trip, men det kan sikkert have en positiv placebo effekt hvis du tror nok på det.

MTV
Mads Jensen

PS! Fedt blad

Forfatter:  Dark Sky [ 11 sep 2001 00:16 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Hej!

Jeg har lige være inde og læse nogle triprapporter, og der faldt jeg over en som skrev at man kunne stoppe et svampe trip ved at tage sukker ??? Er der nogen som ved om man rent faktisk kan stoppe et trip på den måde ?

Det slog mig fordi jeg netop her i fredags prøvede svampe, men synes at det var et ret svagt trip, selvom jeg tog 3 g. mex svamp fordelt på 1 1/2 time. Og det som jeg faldt over var at jeg netop spiste noget slik - og lidt senere drak jeg også noget sodavand....måske var det derfor mit trip blev så svagt ???

Dark Sky

Forfatter:  guffe [ 11 sep 2001 16:07 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

men sukker havde det ikke noget med optagelsen at gøre.


saføldig kan sukker ikke slå et trip ned hvis man er ude på den anden side af mælkevejen

Forfatter:  Gæst [ 11 sep 2001 17:22 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Jo man kan koge svampethe og så tilsætte ufattelige mængder sukker - så optages det en del hurtigere og trippet føles mere intenst...

Derimod som en god trip-killah - brug C-Vitamin aka Appelsinjuice - det virker udemærket syntes jeg - hvis jeg er for farout så indtager jeg altid Appelsinjuice..

Om det så osse er placebo tror jeg squ ikke - men hvis det er så er det nok bare sådan en elven raver special thingie

Forfatter:  Dark Sky [ 11 sep 2001 20:56 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Takker for jeres kommentarer om svampe & sukker.

Jeg ved overhovedet ikke noget om, om det passer eller ej at man kan quitte et svampetrip med sukker - men nu da jeg læste noget om det...og så tænkte tilbage på at jeg jo spiste noget sukkerholdigt i starten af trippet - Ja, så skulle jeg lige høre om der var noget om det.

Det kunne jo være meget praktisk at vide, hvis man engang fik brug for at stoppe et trip....men altså, som jeg kan opfatte, så er den generelle holdning at sukker & svampetrip ikke har noget med hinanden at gøre ?!?

Og Elven Raver - tak for dit råd om C vitamin / Appelsinjuice, selvom jeg vil tillade mig at prøve det af før jeg stoler 100% på det.

Dark Sky

PS! Psychedelia.dk er et fedt sted! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  Dextrose [ 13 sep 2001 03:19 ]
Titel:  Tage sukker for at stoppe svampe trip ??!?

Sukker mod alt for meget hash er jo ganske velkendt... måske er tingene blevet blandet lidt sammen?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/