Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Psilocybin vs. Psilocin ?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=792
Side 1 af 1

Forfatter:  Dude [ 14 feb 2001 04:50 ]
Titel:  Psilocybin vs. Psilocin ?

Hej...

Jeg ville lige høre hvad forskellen mellem Psilocybin og Psilocin er... For jeg har tænkt på at købe nogle Psilocybe Cyanescens, som har den højeste mængde Psilocin, 6-7 gange mere end Stropharia...

MVH
osv...

Forfatter:  Gæst [ 14 feb 2001 06:39 ]
Titel:  Psilocybin vs. Psilocin ?

Hmm så vidt jeg er blevet belært er det psilicinen man tripper på, og psilocybinen bliver omdannet til psilocin i systemet, og det med psilicin og psilocybin kan måske være omvendt, hader det med navne

------------------
"They gave me L.....S.....D"
And by the way - I just LUVE the smell of napalm in the mornin'

[This message has been edited by SHAMAN (edited 14-02-2001).]

Forfatter:  Nicho [ 14 feb 2001 09:49 ]
Titel:  Psilocybin vs. Psilocin ?

he he, du altid så forvirret shaman Billede Billede

Forfatter:  Dude [ 16 feb 2001 00:43 ]
Titel:  Psilocybin vs. Psilocin ?

Hej

Og tak for svarene !! Så blev jeg da lidt klogere ;o)

Jeg bestiller dem imorgen fra NGEurotrade, de koster dog ca. 100 kr. grammet... men hvis de er de kraftigste der findes må de vel være pengene værd ;o)

MVH
osv...

Forfatter:  McShroom [ 16 feb 2001 01:24 ]
Titel:  Psilocybin vs. Psilocin ?

Hei!
Svamper som P.Cubensis inneholder Psilocin.
Dette stoffet er veldig sårbart overfor lys ,temperatur og oppbevaring, stoffet er flyktig. Derfor er det lurt å innta disse soppene når de er så ferske som mulig( eller nettopp tørket).
P.Semilanceata inneholder Psilocybin, det tåler både lys og oppbevaring i flere år(såklart tørket), stoffet er robust. Man kan oppbevare denne soppen i årevis uten at den blir særlig mindre potent.
Noen eksemplarer av Semilanceata som var ca.100 år gammel , ble testet for aktive stoffer, og det var masse potente saker igjen.
P. Cyanescens er den mest potente soppen med henhold til aktive stoffer, men denne soppen varierer(slik som Cubensis)i styrke, mye mer enn f.eks. Semilanceata som er stabil i styrke. Du vil nok få deg en bra tur på Cyanescens,lykke til!!

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/