Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Grænsekontrol og Growkits?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=36953
Side 1 af 1

Forfatter:  gufBerg [ 22 maj 2011 21:30 ]
Titel:  Grænsekontrol og Growkits?

Hej trip-hoppere :)

Overvejer snart at bestille nogle growkits igen, men så slog det mig at DF jo fornyligt har fået indført forøget grænsekontrol. Ved I om det vil forøge chancerne for, at de fanger mine kits?
Jeg tænker lidt at de vel næppe bliver kørt fysisk over grænsen, men nærmere fløjet eller måske sejlet? desuden kan det vel også ske at grænsekontrollen ikke involverer tjekning af pakker, men kun illegal drugtraficking (ja, ja svampe .. I know) Såsom folk der kører rundt med 3 kilo coke osv?.

Har prøvet at få styr på specifikkerne ved grænsekontrollen, men kan ikke finde nogen nærmere information. Hvad er jeres tanker?

Forfatter:  Flux. [ 22 maj 2011 21:43 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

Tror ikke at det betyder noget, det er vel kun for øl/vand, lastbiler osv? som det var i gamle dage.

Forfatter:  Kixen [ 23 maj 2011 11:36 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

du kan roligt bestille growkit hjem fra nettet. har selv gjort det med flere gange, og har også været ude for at pakken havde været åbnet af toldvæsnet. men pakken var blevet lukket igen og sendt til mig. noget tyder på at de ikke fatter hvad det egenligt er :)

Forfatter:  Flux. [ 23 maj 2011 13:46 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

Ja, men der er øget grænse kontrol nu.

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 23 maj 2011 13:55 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

Manze skrev:
Ja, men der er øget grænse kontrol nu.

Så vidt jeg har forstået, har ingen kilder, så er det kun ved grænseovergangene at der vil være øget kontrol, jeg tror ikke at det går ud over post og pakker.

Forfatter:  Sianna [ 23 maj 2011 14:25 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

Fedt at høre, at grænsekontrollen ikke går ud over købet på shrooms! Tak til de uvidende :)
Jeg har aldrig dyrket selv, men jeg vil gerne prøve - kender i et sted som shipper til Danmark?

fred og kærlighed fra Sianna

Forfatter:  Snoezel [ 23 maj 2011 14:46 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

kender masser... Men det er ikke noget man deler på boardet, læs reglerne ;)

Forfatter:  Kixen [ 25 maj 2011 10:15 ]
Titel:  Re: Grænsekontrol og Growkits?

så vidt jeg har forstået, så gør den øgede grænsekontrol bare at det er nødvendigt at vise pas ved grænsen, når du skal ind i Danmark for at undgå for mange udenlandske kriminelle.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/