Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Svampefund
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=30214
Side 1 af 1

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:04 ]
Titel:  Svampefund

Hej. Jeg har været ude og plukke nogle svampe.
Er der nogle der kan svare på om de kan bruges :)

Billede
Billede
Billede
Billede

Hurtigt svar tak :D

Forfatter:  HopIFjordeN [ 27 okt 2009 14:11 ]
Titel:  Re: Svampefund

Det kan de ikke - ud igen=)

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:13 ]
Titel:  Re: Svampefund

Hvad er det for nogle jeg har fundet så?

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 27 okt 2009 14:18 ]
Titel:  Re: Svampefund

Det er nogle der ikke kan bruges til noget som helst

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:24 ]
Titel:  Re: Svampefund

Jamen, det må sku da være et eller andet.
Har i selv plukket dem før og spist dem eller?
uddyb svar lidt.

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 27 okt 2009 14:33 ]
Titel:  Re: Svampefund

Det er også et eller andet, det er en svamp der ikke indeholder hverken psilocybin eller psilocin.
Du kan ikke bruge den til noget

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:35 ]
Titel:  Re: Svampefund

Har du spist dem før eller plukket dem?
Er de giftige ?

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 27 okt 2009 14:39 ]
Titel:  Re: Svampefund

Nej, jeg har ikke spist dem før og jeg har heller aldrig plukket dem.
En god regel med svampe er, at man IKKE spiser nogle man ikke ved hvad er, jeg tror dog ikke de er giftige.
Hvis du er så opsat på at finde ud af om de gør noget for dig, så tilsidesæt mit råd og spis dem, så er du selv skyld i det!

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:42 ]
Titel:  Re: Svampefund

Ja man kan jo ikke sige noget uden at vide noget om det.
Så jeg spiser dem.

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 27 okt 2009 14:48 ]
Titel:  Re: Svampefund

Undskyld jeg siger det, men du er en klaphat!

Forfatter:  Prometheus [ 27 okt 2009 14:50 ]
Titel:  Re: Svampefund

Doomis skrev:
Ja man kan jo ikke sige noget uden at vide noget om det.
Så jeg spiser dem.

Det vil være dumt. Selv om folk ikke kan sige lige præcis hvilken svamp det drejer sig om, kan det sagtens være en halvgiftig lille sag.
Dette er et diskussionsforum for psykedeliske stoffer. Der er mange herinde som er gode til at kende psilocybin / psilocin-holdige svampe, hvilket det IKKE er i dit tilfælde. Du vil ikke få nogen ønskværdig bevidsthedsændrende effekt af dem. Hvis du absolut vil vide præcis hvilken art svamp det drejer sig om (selv om det ikke er en psykoaktiv svamp), bør du henvende dig på et forum for mykologi, og ikke et forum for psykedeliske stoffer.

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 14:56 ]
Titel:  Re: Svampefund

Det kan også sagtens være en svamp med det psilocybin i jo?
Det ved i da ikke.

Forfatter:  HopIFjordeN [ 27 okt 2009 14:59 ]
Titel:  Re: Svampefund

Ja, lad nu være med, at spis dem... Kan lige prøve, at slå op i politikens svampebog og se, om jeg kan finde ud af, hvilken sort du har fundet.. Men de er helt sikkert ikke psykoaktive..

Forfatter:  Prometheus [ 27 okt 2009 15:01 ]
Titel:  Re: Svampefund

Doomis skrev:
Det kan også sagtens være en svamp med det psilocybin i jo?
Det ved i da ikke.

Det er ret velundersøgt hvilke af de danske svampe som indeholder psilocybin. De fleste vil mene at af de svampe som gror vildt herhjemme, er det kun spids nøgenhat (Psilocybe semilanceata) som indeholder nok aktivt stof til at det kan betale sig at plukke og spise dem. Der er enkelte andre svampe som indeholder lidt psilocybin - jeg er ganske sikker på at den du har fundet ikke er en af dem. Så der er kun ganske få arter (de fleste vil kun sige én), som det kan betale sig at plukke og spise for psilocybin. Derimod er der et utal af svampe som er ubehageligt giftige på den ene eller anden måde. Der er selvfølgelig også en del svampe som ikke gør noget, men hvorfor løbe risikoen? Alt at miste, intet at vinde.

Forfatter:  HopIFjordeN [ 27 okt 2009 15:13 ]
Titel:  Re: Svampefund

...kunne ikke umiddelbart finde den - min udgave er fra 1998, så måske er den ikke repræsenteret deri... Men smid dem ud, du har ikke lyst til, at fortærre en gifitg svamp...

Men siden du er så kæphøj og ikke vil lytte til erfarne brugere - så æd dem da, men ligegyldigt hvor meget du så end ønsker det, så er det ikke en psykoaktiv svamp) - Gør dig selv en KÆMPE tjeneste og forhør dig på et andet fora, hvor der helt sikkert er svampekendere der kan præcisere hvilken sort du har fundet... Men hallo, lyt dog til hva folk skriver til dig, vi prøver jo ikke, at snyde dig til at smide psilocybin svampe ud... At æde ukendte svampe er ufatteligt dumt!!

Forfatter:  HopIFjordeN [ 27 okt 2009 15:34 ]
Titel:  Re: Svampefund

Post dit fund herinde: http://www.fugleognatur.dk/forum/show_d ... ForumID=21 derer nok en kyndig person der kan bestemme sorten for dig..

Forfatter:  йети [ 27 okt 2009 16:41 ]
Titel:  Re: Svampefund

Billede

Forfatter:  Dr. Phibes [ 27 okt 2009 17:28 ]
Titel:  Re: Svampefund

Billede

Forfatter:  Doomis [ 27 okt 2009 18:55 ]
Titel:  Re: Svampefund

Det er ikke mig der har skrevet.
Havde lånt min bruger ud til en ven. :|

Forfatter:  Silvio Berlusconi [ 27 okt 2009 19:04 ]
Titel:  Re: Svampefund

Du har aldrig tidligere brugt din bruger?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/