Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

første gang på svampe i aften !
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=13986
Side 1 af 1

Forfatter:  4200dennis [ 28 apr 2006 16:28 ]
Titel:  første gang på svampe i aften !

hey drenge ! skal æde nogen svampe i aften ! men , har et g. mexikanske tro jeg det er ! hvor mange skal jeg starte med og æde ? alle sammen ? :lol:

Forfatter:  thafreak [ 28 apr 2006 16:32 ]
Titel: 

Et gram lyder som en fornuftig dosis, hvis det er de mexikanske P. Cubensis svampe du har fat i. Men husk set og setting, og lad være med at tage dem bare for at blive lam og se syner, men for oplevelsens skyld :) Det er meget mere end farver!

Forfatter:  Noone [ 28 apr 2006 17:13 ]
Titel: 

thafreak skrev:
Men husk set og setting, og lad være med at tage dem bare for at blive lam og se syner, men for oplevelsens skyld :) Det er meget mere end farver!


I second that.
Er i flere der skal trippe? Og hvor skal det foregå? :)

Forfatter:  eelmand [ 28 apr 2006 17:47 ]
Titel: 

Prøv at læse det her topic før du indtager noget som helst, http://www.psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?t=9540, set and setting er uvurderlige faktore i forbindelse med psykedeliske stoffer. http://www.psychedelia.dk/leksikon/ her kan du også læse mere om set and setting, samt finde en kriseguide, hvis noget nu skulle gå galt for dig eller dine venner.

Forfatter:  LarmerFyr [ 28 apr 2006 18:16 ]
Titel: 

Indtag det hele, det ville være synd hvis du startede med mindre da du så risikerer slet ikke at opleve andet end mild stimulering og forvirrethed.
1 gram cubensis er ihvertfald ikke noget der overrumpler en totalt og en ganske fin startdosis IMO.

Mvh Jonas!

Forfatter:  DR-D [ 28 apr 2006 18:25 ]
Titel: 

http://psychedelia.dk/phpBB2/viewtopic.php?t=9540

Forfatter:  noname [ 28 apr 2006 19:10 ]
Titel: 

Du skal være helt sikker på, at det er mexicanske (Psilocybe cubensis) og ikke Spids nøgenhat (Psilocybe semilanceata). De første er rimeligt store og kraftige, hvorimod spids nøgenhat er helt tynde i både stængel og hat.
Sidstnævnte er væsentligt stærkere end P. cubensis, hvorfor det er vigtigt, at du ved, hvilke du sidder med.

Godt trip!

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/