Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Bare en tanke.....
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=1038
Side 1 af 1

Forfatter:  månetripper [ 23 jul 2002 16:27 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Nu ligger svampesæsonen jo og venter på os lige rundt om hjørnet... [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]
...Og sådan noget er jo ikke bare uden betydning, man skal benytte sig af det mens man kan...!!! Så jeg tænkte på om en fælles svampeplukketur i dyrehaven ville være helt hen i vejret...???
Jeg ved godt at der stadig er en måned eller to til de først rigtigt kommer frem, men det er rart at vide på forhånd....!!!

Forfatter:  lis [ 23 jul 2002 22:48 ]
Titel:  Bare en tanke.....

go ide med fælles udflugter, check også: http://www.mushroom.dk/forum//

Forfatter:  Daf9 [ 29 jul 2002 14:38 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Er der enlig nogen der har nogen billeder af de diverse svampe man kan få trip af. Jeg savner nemlig nogle så jeg kan kende forskel på dem. Jeg ved hvordan spids og trold nøgenhat ser ud, men der er jo flere der virker. Hvis der er nogen der har dem må de gerne sende dem til ravehead3@hotmail.com
på forhånd mange tak. [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  Cassiopaja [ 19 aug 2002 21:17 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Det kunne da være cool med en svampe-pluknings-tur!
og ja det ville er dejligt med nogen billeder så man kunne kende forskel på!

Forfatter:  Piercer2 [ 21 aug 2002 05:15 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Til alle jer der ikke ved hvordan spids nøgenhat ser ud og søger billeder. Hvorfor søger i ikke bare lidt på nettet, eller går på bibloteket (ja det stor hus nede i byen med alle bøgerne)

Desuden ligger der billeder af forskelige slags her på siden, også af spids nøgenhat (P. Semilanceata)

MVH
Piercer [img]images/smiles/icon_rolleyes.gif[/img]

PS. Tag jer lidt sammen og kig jer om, søg og i skal finde. Lad vær med at tro det hele kommer dumpende ned fra himlen. [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Forfatter:  DZscum [ 21 aug 2002 08:18 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Hvis man et i tvivl om det er spids nøgenhat man har fundet kan man altid tage et spore aftryk, dette gøres simplt ved at skære hatten af og ligge den på et kaffefilter så hvis det altså er spids nøgenhat skulle der gerne komme nogle sorte sporetryk.

Det er hvis nok kun spids nøgenhat, der har et sort sporeaftryk altså blandt engsvampene.

Forfatter:  Piercer2 [ 21 aug 2002 20:54 ]
Titel:  Bare en tanke.....

Spids nøgen hat er ikke en engsvamp men en møgsvamp. Jeg har ikke hørt om det med spore printende før (det vil jeg da undersøge lidt nærmere selv)

Den bedte måde at lave spore print efter mine erfaringer er under et glas, læg den afplukkede hat under et glas på et sterilt underlag. (hvis det skal bruges til noget) hvis det bare er for at se farven så kan et kaffefilter være fint.

MVH
Piercer

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/