Hey folkens.
Jeg har fået fat i nogle growkits, som jeg vil høste så meget af, jeg kan og samtidig få fat i nogle spore til senere hjemmekagebagebrug

Jeg fulgte vejledningen på
http://www.growbox.org/eng/beschrijving.htm , hvor de underligt nok både vil have at man dunker i 24 timer, hælder vand i posen OG sprøjter ned til kittet hver dag. Jeg syns, det virkede som overdrevent meget vand, og har været bange for, at det vilde give dem for meget vand.
Det resulterede i, at svampene i det første flush på det ene kit var meget slatne, og de blev ikke så store. De virkede dog forleden fint efter hensigten
Første flush på andet kit, var lidt længere om at komme op, og så ser halvdelen af dem mærkeligt rynket og udtørret ud, med blå/grønne plette på stilkene. Her er et par billeder:
http://yfrog.com/9hdsc07085jhttp://yfrog.com/cbdsc07095tjHvad er jeres mening? Hvad kan det være? Kan jeg spise dem, eller skal jeg smide dem ud, og skal jeg så kun smide de syge ud eller også de raske?
Og hvad kan årsagen til det være? For høj luftfugtighed?