Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 08:51

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 26 sep 2006 09:12 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 sep 2005 16:43
Indlæg: 1465
Jeg har et par spørgsmål angående mit growkit og dets andet flush.

Er det virkelig så vigtigt, at gromediet bliver mættet med vand i 12 timer, før jeg sætter growkit tilbage i posen?

Hvad ville der ske, hvis jeg ikke lod det mætte i 12 timer, men mere eller mindre. Hvad ville der ske, hvis kun en del af gromediet blev mættet med vand?

Derudover vil jeg gerne vide, hvor vigtigt det er med sterilitet på andet flush. Skal jeg stadig arbejde i et ligeså sterilt miljø, som jeg arbejdede i, da jeg fik gang i mit første flush?

Bare lidt teoretiske spørgsmål. Jeg har allerede sat andet flush igang. :)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 10:23 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 okt 2003 02:01
Indlæg: 549
Geografisk sted: Aalborg
Jeg plejer at fjerne alle svampene inden andet flush, da jeg har eerfaring med at de ellers bliver ødelagt af vandet. Jeg plejer at sprøjte en masse vand rundt i hele growbox'en og sætte den tilbage i posen med det samme, ved ikke om det er smartere at vente de 12 timer fro at det værste vand måske fordamper? Plejer ikke at være et problem for mig, måske fordi jeg bruger en forstøver, så det spredes bedre.

Jeg vil stadig anbefale dig at holde et så sterilt miljø omkring growboxen som overhovedet muligt. Helt indtil den er klar til at blive smidt ud.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 11:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 sep 2005 16:43
Indlæg: 1465
I brochuren skriver de jo, at man efter hvert flush skal mætte gromediet med vand, lægge låget på og lade det stå 12 timer, hvorefter man åbner for låget, hælder vandet ud og sætter det ned i posen igen.

Det er dette, jeg spørger til. :)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 13:08 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 03 jun 2005 05:20
Indlæg: 619
Jeg tror det er rimeligt vigtigt, da svampene jo suger en del vand til sig.
Mht. sterilitet, så skader det jo aldrig at være forsigtig. Hvilke procedurer har du brugt hidtil?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 16:42 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 19 maj 2002 01:01
Indlæg: 273
Geografisk sted: Århus
Jeg oplever ihvertfald også at kagen suger en del til sig, man kan se det efter de 12 timer.

Jeg er også lidt interesseret i det med hygiejne-procedure.
Jeg plejer at sprøjte en vand-klor blanding ud på køkkenbordet hvor jeg arbejder, vaske mine hænder/arme og ellers bare undgå at røre ved ikke-stereliseret ting mens jeg arbejder. Bruger en del køkkenrulle. Er det grundigt nok? Noget problem at det foregår i et køkken, hvor der måske står en beskidt gryde til vask 2 m. væk???


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 19:23 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 sep 2002 01:01
Indlæg: 3112
Geografisk sted: Away...
En velkoloniseret kage tager ikke skade af at komme ud i det fri lidt, dvs sterilitet ikke er en nødvendighed. Selvfølgelig skal du ikke nyse/spytte/ryste dit hår/lignende-dumme-ting henover kagen/kittet men den kan holde til en del mere end en ikke-koloniseret kage.
En normal hygiejne er tilstrækkelig, dvs vask hænder og området du arbejder i. Køkkenrulle hjælper intet, med mindre du har hældt sprit eller lignende på det, det er jo ikke desinficeret fra starten af...

Nej, det er ikke pinedødnødvendigt med de 12 timers vand men da svampene består af 90% vand er det nok en fin ide, at kagen får lov at suge lidt ny væske til sig.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 sep 2006 19:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 sep 2005 16:43
Indlæg: 1465
Lukasino skrev:
Jeg tror det er rimeligt vigtigt, da svampene jo suger en del vand til sig.
Mht. sterilitet, så skader det jo aldrig at være forsigtig. Hvilke procedurer har du brugt hidtil?


Jeg har brugt samme procedure på mit andet flush som ved første.

http://www.psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?t=15358


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 31 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team