Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 23:19

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 12 aug 2004 11:53 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 maj 2002 01:01
Indlæg: 299
Geografisk sted: Odense
http://hppdonline.com/index.php


Læste denne side, der kort fortalt handler om Flashbacks og evighedstrip, der under et hedder HPPD. som understående citat siger, så kan man få denne lidelse ved at Tryptaminer og Phenylaminer ! dvs langt de fleste hallucinogener :!: :!: :!:

Citat:
it appears that many other hallucinogens may cause HPPD. These substances may include many of the tryptamine class of hallucinogens and also potentially some of the phenethylamines, notably Ecstasy and Mescaline


Hvor reel er denne side? Mange her på siden har sagt, at man kun får evighedstrip (psykoser) hvis man får et meget slemt badtrip,

Er ved at dyrke svampe der er klar om en uges tid, og jeg vil meget gerne inden da være afklaret, så jeg ikke har det her liggende i baghovedet :(

(til moderator: Ved ikke lige om den skal være i dette forum, men lægger den her, da den næste tryptamin jeg vil indtage er psilocobin :lol: )


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 aug 2004 12:09 
Offline
Wiki Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 nov 2000 02:01
Indlæg: 1890
Geografisk sted: Vest for Roskilde
Du blander det hele lidt sammen. HPPD er permanente synsforstyrrelser fremkaldt af hallucinogener. Et flashback er et fænomen hvor man spontant "genopliver" følelserne/tankerne fra en tidligere voldsom oplevelse, fx. en alvorlig ulykke eller en kraftig oplevelse med psykedeliske stoffer. Ingen af delene har noget med et "evighedstrip" at gøre. En psykose er en hel tredie ting - det er en slags psykisk sammenbrud hvor man i kortere eller længere tid kan miste evnen til at skelne mellem fantasi/virkelighed, og kan opleve hallucinationer og vrangforestillinger.

Svampe i en moderat dosis kan udløse en latent psykose, du i forvejen har, men ikke er brudt ud endnu. Hvis du har en sådan, vil den formentlig bryde ud på et eller andet tidspunkt i dit liv, svampene vil så bare fremskynde processen. Men risikoen for at du har en latent psykose er ekstremt lav, hvis der ellers ikke er psykisk sygdom i din familie. - Men helt sikker kan man selvfølgelig aldrig være.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 aug 2004 12:21 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 maj 2002 01:01
Indlæg: 299
Geografisk sted: Odense
Tak,

Så længe HPPD, kun er synsforstyrelser, så er det ikke så stort et problem :P Det er indtil videre mest på grund af det (visuals) at jeg spiser svampene ( har kun prøvet et par gange )


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 aug 2004 16:47 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 18 sep 2003 01:01
Indlæg: 719
Skal sige jeg vil tro en slem version af HPPD, kan være rimelig irriterende.. også selvom det måske er fedt de første par dage efter et trip.

Vil formode mange, såvel mig selv har oplevet at have lidt "bagtrip" dagen efter et trip af psykedelisk art, hvor man stadig kan få små cevs og andre synsforstyrelse.. Kan for det meste ses hvis man vælger at ryge hash dagen efter et trip.

Altså, vil bare sige du ikke skal underkende effekten af HPPD, da den godt kan være invaliderende!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 aug 2004 16:57 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 okt 2003 01:01
Indlæg: 574
Geografisk sted: Ringkøbing amt.
har selv "døjet" med det. Men jeg synes det virker rart på en en eller anden måde :?
Har ikke "problemet mere, og det er faktisk en lille smule surt.
Kunne dog godt forestille mig at det må være nederen hvis der er for mange for ofte!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 21 aug 2004 01:26 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 feb 2001 02:01
Indlæg: 168
Geografisk sted: In the globik atmosphere. or around there?.
Prøv og læg mærke til at dxm er nævnt i to rapportererne, i den periode hvor jeg tog 20 dexofan hver anden uge havde jeg milde syns hallu'er lidt farver på et hvidt stykke papir og lign. jeg tror dxm måske er med til at underbygge hppd og/eller psykoser.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 35 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team