Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Spørgsmål om Sussanne Beck og Egeborg til narkomaner.
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=18&t=48907
Side 1 af 1

Forfatter:  Germania [ 01 okt 2014 14:31 ]
Titel:  Spørgsmål om Sussanne Beck og Egeborg til narkomaner.

Godeftermiddag.
Jeg er tidligere narkoman som er blevet clean, og i forbindelse med min døgnbehandling var der ældre narkomaner som snakkede om behandlingstedet Egeborg på Lolland.
Jeg blev nysgerrig, både om behandlingshistorien i Danmark men også om Egeborg og især fænomenet Sussanne Beck. Min mor døde for 5 år siden af et langt liv som narkoman i en alder af 54. Hun havde været i behandling på Egeborg i 1992 og var simpelthen blevet så skræmt og så ydmyget, at hun blev bange for at komme i behandling nogensinde mere.
Vi så en dokumentar som hedder I den bedste hensigt. https://www.youtube.com/watch?v=lA4OmyD1CXQ. Her ser man hvordan Sussanne Beck for lov til at udnytte og udfolde hendes syge fantasi overfor narkomaner.
Nu har en af mine gamle behandlere så gået i gang med et bog projekt omkring Egebog og Sussanne Beck.
I den forbindelse ville jeg gerne høre fra folk som enten har information om Egeborg eller hende, eller som har været i behandling på Egeborg.

Med venlig hilsen.
:)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/