Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 03 aug 2025 00:46

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 1 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 10 dec 2013 22:38 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 jun 2004 17:06
Indlæg: 830
Hej psy

Jeg har lige fundet den her nye folder om hash-abstinenser og afhængighed, og tænker den måske er relevant, eller kan blive det, for nogen. Hvis man går og tænker på at stoppe et hashmisbrug er det meget behjælpeligt at vide hvad man går ind til, hvor længe det varer. Den er udarbejdet af forskere ved Center for Rusmiddelforskning, altså seriøse og vidende mennesker, der arbejder fagligt og objektivt med problemstillingen.

Citat:
Folderen beskriver kort, hvilke abstinenser man kan opleve efter at være holdt op med at ryge hash eller pot, hvor lang tid de forskellige abstinenser kan forventes at vare, og kommer med forslag til, hvad man kan gøre for at imødekomme dem.
Folderen kan anvendes af alle, både behandlere, klienter og pårørende til klienter inden for misbrugsområdet.
Den er baseret på den første lidt større undersøgelse af cannabisabstinenser, som har fokuseret på mennesker med problemer med flere forskellige slags stoffer. Formålet var at finde ud af, om en gruppe af mennesker, som har brugt flere forskellige stoffer inklusive cannabis, oplever cannabisabstinenser, som kan skelnes fra andre stoffer.
Resultaterne kan læses i STOF 22 samt i en videnskabelig artikel: Hesse, M. & Thylstrup, B. 2013. Time-course of the DSM-5 cannabis withdrawal symptoms in poly-substance abusers. BMC. Psychiatry 13, 258.


Billede
Billede
Link: http://psy.au.dk/fileadmin/site_files/f ... Rprint.pdf

_________________
O Laziness, have pity on our long misery! O Laziness, mother of the arts and noble virtues, be thou the balm of human anguish!


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 1 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 8 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team