Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 10 jul 2025 20:47

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 27 jul 2008 23:21 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 27 jul 2008 23:14
Indlæg: 2
Jeg har igennem 2 år røget meget tæt, vi taler (bong, chillum, tjubang, joints, pibe) alt jeg lige ku finde der ku dampe :D

men så her for 3 måneder siden begyndte min venstre arm at snurre når jeg røg, jeg har altid ku snige en del i mig uden problemer andet end en god griner og en lammert, men min arm blir tung, sløv og prikker nogle gange det ikke særlig nice for man ka ikke rigtig slappe af når det føles som om venstre arm er _væk_.


ville bare høre om andre har haft lignende problem af hash rygning, om der nogen der ved hvad det kan være? eller om det mig der er helt gal på den?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2008 00:01 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 jul 2007 14:46
Indlæg: 8
Nu må i ikke hænge mig op på noget, men at der er en prikkende følelse i din arm, og den føles tung?
Er det ikke tegn på et hjerte anfald eller noget i den stil?

Igen - nu må i ikke hænge mig op på noget. Det var bare lige den første tanke der kom.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2008 00:07 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 jun 2004 20:59
Indlæg: 52
Geografisk sted: Langt væk
TriXX skrev:
Nu må i ikke hænge mig op på noget, men at der er en prikkende følelse i din arm, og den føles tung?
Er det ikke tegn på et hjerte anfald eller noget i den stil?


Må indrømme at det var også det første jeg kom til at tænke på. Det kan sagtes være det ikke er så slemt, men jeg ville nu være ret opmærksom på det.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2008 00:43 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 jan 2006 22:49
Indlæg: 1669
Det lyder meget som optakten til en blodprop. Det starter nemlig nøjagtig sådan jeg vil råde dig til at gå til læge med det samme og fortæl i telefonen om din snurren i armen. Meld gerne tilbage her


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2008 15:22 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 dec 2005 11:40
Indlæg: 262
Ja meld endelig tilbage :!:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 jul 2008 19:19 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 27 jul 2008 23:14
Indlæg: 2
Det lyder jo knap så godt, men har været til en "læge vagt" tror jeg de hedder, på sygehuset.
Han sagde at der intet var galt og det sku gå over i løbet af et par dage, men det er stadig godt igang et par gange om dagen, så jeg satser os stærkt på at tage derop igen her en af dagene.

det skal siges min egen læge er på ferie.

men tak for svarene det da i hvert fald værd at give en tanke.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 29 jul 2008 01:10 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 13 aug 2007 23:44
Indlæg: 131
Geografisk sted: Gemmer mig i nordsjællands skove..
Jeg vil sige du ikke skal være bange på nogen måde.. jeg får tit noget lignende, prikken i håndes underflade, eller lidt oppe i armen.. har været til læge mange gange, nok også fordi jeg led/lider af noget angst, en mild grad dog, kan ikke finde ud af om det er væk endnu, nåår fuck det. alle de gange jeg var hos lægen og sagde de samme ting om og om igen, og fik taget blodprøver og alle former for "blodprop" og hjerte sygdomme tester, fik jeg altid afvide jeg intet fejlede fysisk, men lægen fortalte mig så at det evt. kunne være noget psykisk. har også søgt lidt rundt omkring, og har efterhånden læst mig til at "mange" hashrygere kan få disse slags symptomer.. (correct me if im wrong :lol:)

meen, ja.. smut da bare til lægen, hvis du ikke allerede har været det :), det kan aldrig skade.

PS. Giv endelig svar tilbage!

- Kredes


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 aug 2008 15:16 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 21 okt 2007 19:33
Indlæg: 454
Tror ikke det er noget, der er mange der får prikkende følelser i fødderne, armene osv når de ryger (plejer dog kun at være de første par gange indtil man er vant til det).

Hvis det var hjerteanfald, så var det nok sket, for det med armen sker lige inden selve anfaldet kommer.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 aug 2008 18:48 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 aug 2006 16:43
Indlæg: 197
En anden mulighed kunne være RLS( REst less legs syndrome) Kender selv nogle stykker som døjer med det inklusive mig selv. Det bliver rigtig meget forværret af hash, alkohol, koffein, nikotin ja alle slags stoffer. Har du brugt andre ting end hashen?

Oplever du, når du sidder eller ligger ned, en ubehagelig kriblende, krablende fornemmelse i benene (nogen gange også i andre dele af kroppen) koblet til en samtidig næsten uimodståelig trang til at bevæge dig?
• Opstår denne ubehagelige fornemmelse eller dette behov for at røre sig i perioder, hvor du hviler eller ikke bevæger dig? Får du symptomlindring, når du bevæger dig?
• Er disse symptomer og denne trang til at røre dig forbundet med større ubehag om aftenen og om natten i forhold til i dagtiden?
• Har du ofte problemer med at sove, og vågner du flere gange i løbet af natten?
• Siger din sengepartner ofte til dig, at du sparker med benene (og måske også har rykninger i armene), når du sover? Har du ind imellem ufrivillige benspark, når du er vågen?
• Føler du dig ofte træt og uoplagt i løbet af dagen?
• Er der nogen i din familie, som har de samme symptomer og behov for at røre sig?
Har undersøgelse hos lægen ikke givet nogen forklaring på dine symptomer?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 aug 2008 19:40 
Offline
Psychedelia Sponsor

Tilmeldt: 26 jul 2007 13:02
Indlæg: 332
Geografisk sted: København
Rocco Siffredi skrev:
En anden mulighed kunne være RLS( REst less legs syndrome)...
Slap da lige helt af, mand! Stort set hele dit indlæg er taget fra "Restless Legs-portalen" på http://www.restlesslegs.dk/ -- måske skulle du i første gang have overvejet en kilde på det? Det er bestemt ikke god stil at videregive information på den måde.

Domænet restlesslegs.dk tilhører Restless Legs-Patientforeningen, hvori Stig Eric Weibel er sekretariatsleder. Lidt research (http://www.bedremedicin.dk/nyt_fra_bedremedicin_029.html#286 viser at denne patientforening har modtaget ret store summer penge:
Bedre Medicin, 2004-10-13 skrev:
Den nyeste succes er Restless Legs-patientforeningen, en forening for personer med uro i benene, der er grundlagt af Stig Eric Weibel. Pengene kommer fra Boehringer Ingelheim der har betalt 50.000 kroner, og GlaxoSmithKline, som arbejder på at få myndighederne til at godkende deres parkinsonmedicin til urolige ben, har indtil videre lovet foreningen 50.000 kroner.
Når en "patientforening" der er så ny får tildelt så store summer penge fra medicinindustrien, så er der grund til at tvivle på hvad de siger.

Jovist, RLS findes da formentlig hos nogle, men der er langt fra at ryste lidt med benene og så til at have en sygdom der er så alvorlig at den kræver medicinsk behandling.

Institut for Rationel Farmakoterapi, der hører under Sundhedsstyrelsen, har lidt mere information om RLS på deres hjemmeside: http://www.medicinmedfornuft.dk/dk/den_bedste_behandling/smerter/urolige_ben.htm.

God søndag!
-RuneK

Bonusinfo: Stig Eric Weibel bor i nummer 666!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 aug 2008 10:45 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jul 2008 16:19
Indlæg: 273
Geografisk sted: På sølvfadet med flag i
det kan som nogen siger skyldes hjertet. Når man ryger hash så stiger ens puls og blodtryk. Hos nogen mere end hos andre, hvis det er voldsomt kan det nogen gange mærkes ud i venstre arm. prøv at tag din puls og blodtryk næste gang, hvis du gør det igen.

det kan jo også være noget andet, derfor er det nok smartest at spørge en læge.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 aug 2008 21:42 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 nov 2007 01:28
Indlæg: 373
fåkd bæver skrev:
det kan som nogen siger skyldes hjertet. Når man ryger hash så stiger ens puls og blodtryk

Nej.
Pulsen stiger, og blodtrykket falder.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 aug 2008 17:30 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 nov 2006 12:22
Indlæg: 521
Jeg har det som om jeg får en masse luft i den øvre del af maven når jeg ryger og min ryg og (især venstre) bryst bliver meget sensitiv. Især når jeg sidder eller ligger ned. Det virker som om at det for det meste kommer når jeg tænker på det.

Når jeg løber eller går er der absolut ingen problemer, men det kan af og til være svært at falde i søvn. Overvejer at gå til lægen men gider ikke rigtig.

Det er sgu ikke sundt at ryge tjalde hver dag :wink:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 aug 2008 18:21 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 sep 2006 21:46
Indlæg: 2857
Det lyder altså meget som en blodprop.
Det er et sympton som peger med i retningen af blodprop, men blodpropper kan komme så pludseligt.
Du oplever måske ikke summen i armen i nogle dage, da den muligvis kan gå over, men blodproppen kan stadig komme helt spontant.

Så overvej at få snakket det ordentligt igennem med en læge (evt. få taget nogle røntgenfotografier, eller hvad man bruger).

_________________
Når du har lortesmag i munden, så tag en cola til bunden

Hvis du ikke er i stemning til at tage stoffer, så kommer du formentlig heller ikke i stemning af at tage dem.
<@jimfear> jeg kom engang mens jeg dødløftede


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 6 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team