Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 15:21

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 06 mar 2015 15:16 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 26 maj 2011 12:21
Indlæg: 19
Hey alle sammen.

Overvejer at starte et grow men hvordan er lovgivningen lige. Hvor mange planter kan jeg have inden det fører til fængselsstraf ? Simpelt spørgsmål men kan ikke rigtig finde et svar så nu spørger jeg herinde hos alle jer "kloge hoveder"


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 mar 2015 19:56 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 aug 2010 22:21
Indlæg: 149
Geografisk sted: BONBONLAND
Der er forskel på 1, og 100 planter. Ved 1, får du bøde, men ved virkelig ik hvor meget de ser som organiseret kriminalitet, så det vil jeg lade andre om.

Men har du 10-20 stykker, så ser jeg ik noget problem.

Jeg skal selv have 15 stk plantet snart, så er med på en lytter her.

_________________
I`m way too busy POWERTRIPPIN !!!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 mar 2015 13:42 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 26 maj 2011 12:21
Indlæg: 19
Er nemlig blevet fortalt at op til 5 planter så er det kun en bødestraf man kan risikere. Men nogle siger også at det handler om hvor meget der kommer ud af planterne. Kan sgu ikke finde ud af det


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 mar 2015 16:02 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 okt 2008 09:49
Indlæg: 1407
Geografisk sted: Wonderland
Det er virkelig svært at sige. Jeg tror der er mange flere ting som spiller ind end blot antallet af planter.
Hvis bare du holder dig til "no smell, no sell, no tell" så skal det sgu nok gå.

_________________
Jo mere man ved; jo mere ved man, man ikke ved..

йети skrev:
Umiddelbart vil jeg tro at det generelt ikke er særligt udbredt at brænde sin kokain af. Hvorfor gør du det?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 mar 2015 13:29 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 16 nov 2014 22:48
Indlæg: 9
tror meget de er en vurderings sag, kommer nok an på hvor meget de regner med at du vil have fået ud af det.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 mar 2015 18:14 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 24 sep 2014 14:39
Indlæg: 78
Geografisk sted: Smølfevej 666 Svamp 25 2. sal TH
Skyjuice skrev:
Er nemlig blevet fortalt at op til 5 planter så er det kun en bødestraf man kan risikere. Men nogle siger også at det handler om hvor meget der kommer ud af planterne. Kan sgu ikke finde ud af det


hej for et halvt år siden sad jeg inde med en der havde mange planter, den mængde han blev dømt for var var bergnet ved at se hvor meget hash det ville svare til. ved ikke om jeg husker helt korrekt men det er noget med thc % plus/minus et eller andet.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 apr 2015 16:38 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 22 feb 2014 19:35
Indlæg: 17
Så vidt jeg ved vejer de planterne og vurderer ud fra det. Skal dog ikke kunne sige om de gør det anderledes nu :p


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 feb 2016 00:48 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 19 feb 2016 00:06
Indlæg: 8
jeg har en kammerat der blev taget med 54 planter da der kun var en uge tilbage af blomst og han har kun fået en bøde på 5,000 kr

_________________
Afkriminaliser Cannabis i Danmark


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team