Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Tidpas eller for lidt/meget vand
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=45061
Side 1 af 1

Forfatter:  warlock17 [ 06 jun 2013 21:44 ]
Titel:  Tidpas eller for lidt/meget vand

Har 3 F-outdoormix til at stå indenfor så de lige kan komme i gang. To af dem er knap så hurtigt fremme og den 3 er helt skudt i vejret. De har del 0,5 liter vand siden mandag + 0,5 ml biobizz grow og 0,5 ml bloom. De er stadig meget våde, så synes det er mærkeligt når jeg har læst at de cirka skal have 1 liter vand om ugen :shock: :hm: Har tænkt på om de vil have det bedre ved at komme uden for i større potter end om de bare skal plantes ud. :?: :?: :idea:

Forfatter:  Patrix [ 06 jun 2013 22:40 ]
Titel:  Re: Tidpas eller for lidt/meget vand

det kommer jo meget an på hvor store dine potter er? har du huller i bunden så vandet kan løbe ud? bare mærk nede i jorden hvis den stadig er fugtig 2-3cm nede i jorden skal de ikke have vandt endnu.

Forfatter:  Charles Ingalls [ 07 jun 2013 05:17 ]
Titel:  Re: Tidpas eller for lidt/meget vand

Siden mandag? Altså så de har fået et skvæt i ny og næ, eller vandede du det hele mandag? Sjatvanding er pjatvanding, så vand ordentligt igennem, når du vander.

Hvis jorden stadigt er meget våd efter en håndfuld dage, tyder det bare på at dine planter ikke har et særligt stort behov endnu - hverken for vand eller mere rodplads. Hvis planten derimod drikker alt vandet rigtigt hurtigt efter vanding og jorden bliver hurtigt tør, betyder det at de har et rodnet der er rigeligt stort og veludviklet til den potte de står i, og dermed mængden af vand jorden kan holde på når du vander.

Angående at smide dem udenfor, så er det en god idé uanset hvad - solen er god ligenu.

Forfatter:  warlock17 [ 07 jun 2013 12:44 ]
Titel:  Re: Tidpas eller for lidt/meget vand

Tak begge to ;) Tror bare jeg er komme til at give for meget mandag. De er ved at være okay tørre igen. Men venter med at vande dem til at de kommer ud. Som sagt solen skinder dejligt. De ryger udenfor her om et par dage. 1 liter om ugen, passer det ikke sådan cirka, med gødning ? ;)

Forfatter:  Patrix [ 07 jun 2013 15:13 ]
Titel:  Re: Tidpas eller for lidt/meget vand

det er umuligt og sige præcis hvor meget du skal give dem kommer an på så meget. hvor stort rodnet, hvilken sort, hvor varmt der er osv. Men bare pas på med at overvande heller vande lidt for lidt end for meget. :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/