Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 15:08

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 13 jun 2012 14:17 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 09 jun 2009 15:58
Indlæg: 9
Hej Psychedelia,

Jeg har 4 autoflowering Easy Ryders stående i en syd-vest vendt vindueskarmen, der blev plantet ud efter forspiring d. 12 maj, og nu står og er ca. 18cm høje (den største er 30cm fra fan leaf til fan leaf) og ser rigtig sunde ud, med fine små gule hår på vej ud. Jeg har plantet dem i pottemuld blandet generøst op med rensede leca-sten. De står dog i 1,5L containere. Min plan er at omplante dem til 12L potter over weekenden, når jorden burde være godt tør (sidste vanding var lørdag).

Det er så her jeg bliver i tvivl. Planterne burde have 31-37 dage tilbage før høst (ifølge ER anvisningerne for udendørs), så betyder det at en omplantning vil gøre mere skade end gavn, eller har de massere af tid til at udnytte den nye plads? Jeg har søgt på nettet og fået meget blandede svar. Nogle siger at det er fint og andre siger at det vil smadre høsten - de fleste svar har dog omhandlet planter der var noget senere i deres udvikling, så jeg ved ikke om de er relevante for mig. På det seneste har jeg omplantet tobaksplanter og jalapeno'er uden problemer, så jeg er ikke bange for at jeg ikke kan omplante dem uden at stresse planterne unødigt meget.

Håber at det ikke er et alt for dumt spørgsmål. Det er mit første rigtige grow, så jeg er lidt hønsemor omkring dem. =)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 jun 2012 15:00 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 mar 2006 02:27
Indlæg: 5100
Jeg tror det vil gavne dem mere, end det vil skade dem, især hvis de stort set lige er gået i blomst. Skånsom ompotning er dog vitalt. Jeg plejer at sætte stammen mellem lange-, og ringfingeren, helt nede ved jorden, vende potten om, så planten vender på hovedet, og stille og roligt løfte potten af rodknolden, for derefter at sætte den ned i den nye potte, hvor der er lagt jord i bunden, og i sidderne. Jeg vil ikke anbefale dig at tørre jorden alt for meget ud, før ompotning, synes rodknolden holder formen bedre med en let fugtighed i sig.
Held og lykke med det!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 15 jun 2012 21:24 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 09 jun 2009 15:58
Indlæg: 9
Tak for svaret, Bismann! Jeg tror omplantning gik godt, planterne viser ihvertfald ikke ubehag endnu, og ser rigtig flotte ud i deres mnye, mere passende potter =)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 5 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team