Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 21 jul 2025 14:33

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 16 feb 2012 16:42 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 08 nov 2011 21:57
Indlæg: 11
jeg har googlet mig frem til at en 14 watt LED sku kunne give det samme lysspektrum som en 250watts hps
er der nogen herinde der har erfaring med LED lamper
Fordi min google søgning har vist mig mange forskellige ting
deriblandt nogen der er færdig samlede og kan købes for en slik i forhold til andre der koster kassen
vil gerne høre om nogen har gode erfaringer de LED lamper da jeg ikke kan linke den lampe jeg har tænkt på pga
reglerne herinde på forumet
er jeg nok nød til at præcisere det nærmere og spørge ang. en speciel lampe ved navn
GLOW PANEL 45 er der nogen der kender det eller har gode erfaringer med det til at dyrke "Swim" planter med sådanne et aparatur jeg tænker specielt både til blomst og vegetativ fase
håber på gode råd
mvh Psychodelio


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 feb 2012 03:26 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 00:03
Indlæg: 1360
Jeg har ingen praktisk erfaring med hverken LED eller HPS, men at en 14W LED og en 250W HPS ligger i det samme spektrum, betyder ikke at der er tale om den samme intensitet.

At de ligger i samme spektrum betyder blot at de f.eks. begge udsender lys der hovedsageligt tangere til det infrarøde.

Derimod siger intensiteten noget om hvor meget lys de udsender, den måles oftest i lumen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 feb 2012 11:04 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 jul 2004 15:15
Indlæg: 45
Geografisk sted: KBH
psychodelio,

Jeg synes at du skal købe dine LED´s i DK. du sparer noget fragt, evt. told og postdk gebyrer hvis det er fra USA.
Hvad jeg har læst mig til, så er det at man skal holde sig fra LED fra Kina, da de kan være dårlige.
"Cree" LED´s er et amerikansk mærke som er anerkendt. Jeg har en pære (proplant1) med disse, på 12w i en klandestin opstilling i mit skab, it works like a charm.
Jeg tror at det du søger er en "proplant6" den er billigere og bedre.
Anaways jeg har ikke den store ekspertviden endnu :) men håber at det kan være til lidt hjælp. Og jeg har da kendskab til til et dansk forum med stor ekspertviden indenfor "SWIM-planter" :) , dyrkning og lys etc.
God dyrkning

_________________
The spice extends life.
The spice expands consciousness.
The spice is vital to space travel.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team