Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 25 jul 2025 17:06

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 jun 2011 09:46 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 20 jan 2011 02:51
Indlæg: 75
Geografisk sted: helt ude i hampen
hey Psy

Jeg har 3 stk. easy bud på ca 25 cm. som er rigtig stærke og fine. men kan ikke finde ud af mængden af vand til planterne. de står i 3l spande indtil vidre. hvor mange liter vand pr. vanding er best?
hvilken pære ville være optimal under blomst?

hilsen ganja


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 18:49 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 maj 2011 13:06
Indlæg: 101
Først tror jeg du skal have dine planter over i nogle større potter.
DFC Guiden skrev:
Det giver mindre skade at vande for lidt end for meget. Hvis du vander for meget begynder planten at dø, bladende bliver gule og hvis du er rigtig uheldig kan stammen begynde at rådne af at stå i den fugtige jord. Hvis du vander for lidt, vil du opdage at bladende begynder at hænge lidt nedad, og hvis du vander herefter sker der ingen skade.


Jorden skal gennemvædes ved vanding, og skal herefter ikke vandes igen før den er rimeligt tør, det er nemlig bedst hvis du lader planten tørre ud imellem vandingerne, og som dfc guiden hentyder til kan du faktisk se hvornår planten igen gerne vil have vand.

da du har 3 planter bliver der nok kun 1-2 hunner, så en 200 watts pære vil være udemærket.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 21:26 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 jun 2009 19:12
Indlæg: 83
Geografisk sted: Sydspanien
Det ville være optimalt at have 10L pr. meter plante, så hvis du gerne vil have din plante til at blive 1m skal du have en 10L potte, så ved 3L bliver den nok ikke mere end 30cm, og dine rødder kommer ikke ligefrem til at trives på så lidt plads vil jeg ikke tro :)
Du kan købe en 250w pære + ballast + reflector og varmeskjold osv. til omkring 800 kr inkl. porto på nettet :)

Edit:
Ang. vanding, kan du bare vande din plante til du kan se det løber ud igennem bunden af potten, og så vente igen, til jorden er udtørret. Jorden skal gerne udtørre helt imellem hver vanding, så rødderne kan få ilt :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 21:54 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 20 jan 2011 02:51
Indlæg: 75
Geografisk sted: helt ude i hampen
der er 3 stk hun easy bud og de gro rigtig godt. har købt en 125 w clf pære som er kommet på nu. da de er i blomst alt og alt er som det skal være.

skal det var 10L spande da easy bud kun bliver 50-60 cm lange.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 22:24 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
du kan sagtens nøjes med nogle 5 eller 6,5 liters :)

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 22:42 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 jun 2009 19:12
Indlæg: 83
Geografisk sted: Sydspanien
Ja okay, jeg har ikke selv groet dem, og jeg havde ikke undersøgt deres højde :)
Men ja, MaximumG said it.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 jun 2011 23:27 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 20 jan 2011 02:51
Indlæg: 75
Geografisk sted: helt ude i hampen
okay tak for hjælpen.. :)

de ser ud til og blive rigtig gode. som de står nu så det må gå


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 8 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team