Hey psychedelia, så er tiden kommet til at jeg viser lidt frem af mit første grow (startede for et par uger siden) Har spiret 5 frø der alle sammen er godt oppe af jorden efterhånden (2 af dem lidt langsommere end de andre) ved ikke hvad strings de er, men noget dutch haze burde det være (fik det af en ven der selv dyrker, og han laver selv frø)
og har et par ting jeg godt vil have noget feedback og noget hjælp med
for at starte med min jord, så består den af:
Lega kugler: 30%
Organisk Muld (Ph= 5.8-6.4): 55%
dolmit kalk: 5%
steriliseret sand: 10%
Drivhuset det hele foregår i. (der er nogle buske bagved det, som normalt plejer at være helt tætte om sommeren)
http://img708.imageshack.us/i/dsc00394sn.jpg/nogle billeder af noget der forhåbenligt bliver til et par damer
http://img809.imageshack.us/i/dsc00398t.jpg/ http://img708.imageshack.us/i/dsc00399fz.jpg/http://img821.imageshack.us/i/dsc00400r.jpg/http://img543.imageshack.us/i/dsc00401a.jpg/ http://img40.imageshack.us/i/dsc00402vh.jpg/De har sollys fra solopgang til solnedgang uden noget der blokere for lyset.
Mine spørgsmål lyder så på, hvordan de går i flowering når de er i et drivhus? eller bliver de ved med at gro indtil de så kan høstes i september som normale udendørs grows? Og den sidste plante jeg linkede ligner den har fået for meget gødning, men jeg har ikke givet dem noget, så skal jeg bare skylle potten igennem et par gange eller lade den prøve at redde sig selv? Og kan jeg begynde at gøde med mit brændenælle gødning nu?
hvis der er andre ting, så kom endelig med dem, er trodsalt helt "grøn" på området, men prøver mit bedste.
Fortsat god dag herfra
