Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

hjælp til krybende kim planter...
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=36577
Side 1 af 1

Forfatter:  HAHAHA..nej [ 23 apr 2011 16:49 ]
Titel:  hjælp til krybende kim planter...

hey jeg har nogle planter af sorten: white widow, low ryder f1, som efter de var kommet op af jorden og vokset i 3-5 dage. de er ca. 7-13 cm lange og ser raske ud...... men de "kryber" ud af potten og ligger ud over den...de gider bare ikke rejse sig op...hjælp

Forfatter:  Jaaz [ 23 apr 2011 17:39 ]
Titel:  Re: hjælp til krybende kim planter...

Indendørs eller udendørs? At de er blevet så høje på så få dage kan være et tegn på at de strækker sig efter din lyskilde. Kom med nogle billeder, så har folk herinde meget bedre muligheder for at hjælpe dig. Uden billeder kan problemet være alt imellem himmel og jord.

Forfatter:  HAHAHA..nej [ 23 apr 2011 17:52 ]
Titel:  Re: hjælp til krybende kim planter...

jeg fik frøene til at spire og da der så kom en lille plante stod de i et par dage indenfor i solen og så har de så stået 2 dage i fuld solskin...og har passet på ikke at overvande...men de laver ligesom et lille "hop" ud over kanten og så retter de sig mod solen....de er ca 7-10 cm lange..

Forfatter:  cake [ 23 apr 2011 18:27 ]
Titel:  Re: hjælp til krybende kim planter...

Begrav dem i jorden op til kimbladene :) så skal det nok gå :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/