Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

LST metode udendørs
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=36407
Side 1 af 1

Forfatter:  wasteland [ 11 apr 2011 08:20 ]
Titel:  LST metode udendørs

Hej der :peace:

Er der nogen der ved om man kan bruge LST metoden udenfor?
Eller er der andre metoder for at gemme/binde sine planter ned udendørs i haven??

Og hvis nogen ved om det kan lade sig gøre, ved i så også hvilke udendørs strains der er gode til projektet?

På forhånd tak for hjælpen :cheers:

Forfatter:  TheGrowMoo [ 11 apr 2011 08:26 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Hvorfor binde dem ned udendørs?

Forfatter:  Bubber [ 11 apr 2011 08:55 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Ja, det kan du sagtens. Jeg plejer at toppe mine planter, så de bliver mere buskede og knapt så høje.

TheGrowMoo: For at holde dem under hækken velsagtens.

Forfatter:  wasteland [ 11 apr 2011 09:38 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Det lyder godt, for der hvor de skal være skal de nærmest kravle hen af jorden:)

Så man kan tage en strain der normalt bliver 2-4 meter høj, og lade den kravle fire meter hen langs hækken i stedet, for op over huset:)

Tak for svar:)

Forfatter:  Snoezel [ 11 apr 2011 17:23 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Jeg har fået den opfattelse at LST også kan være med til at give planten mere sol og dermed måske også et større udbytte - men ret mig endelig hvis jeg tager fejl? Har selv tænkt mig at forsøge med LST og topning i år, både for at planterne ikke skal stritte og fylde sådan og blive nemmere at opdage, men også for at maksimere mit udbytte pr. plante.

Forfatter:  wasteland [ 11 apr 2011 18:47 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

@Snoezel.. Det var nu mest pga højde og fylde men at det giver ekstra udbytte også er jo kun en fordel. Hvis man kunne høste en gang om året og så have sit udbytte til resten af året så man ikke behøver at tænke mere på det, kunne det sgu være perfect.

Forfatter:  Snoezel [ 11 apr 2011 21:32 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Hmmm, kiggede lige lidt på cf igen, han mener kun at udbytte øges ved topning - kan ikke lige huske hvor jeg har det fra med LST... Hæng mig ikke op på det.

Men det ser da for nice ud, gør det ikke?? :D
Billede

Forfatter:  wasteland [ 11 apr 2011 21:36 ]
Titel:  Re: LST metode udendørs

Jo det ser vildt fedt ud:)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/