Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Teori! (Lysinterval)
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=36202
Side 1 af 1

Forfatter:  MaximumG [ 26 mar 2011 15:49 ]
Titel:  Teori! (Lysinterval)

Hvis en plante skal blomstre og derfor kræver 12 timers lys i døgnet, er normen at man køre lystimerne på 12 tændte og 12 slukkede timer.

Er der lavet forsøg på hvorvidt en plante "bare" skal have 12 timer i løbet af en dag, og hvad var resultatet?

Ville det eventuelt være muligt at køre 6 timer tændt, 6 timer slukket, 6 timer tændt og igen 6 timer slukket?

resultatet vil være 12 timer i alt jo. Men vil det fucke planten HELT op?

Jeg ved godt at grunden til mange giver dem 12 timers lys i træk er for at simulere efteråret, men stadigvæk.. hvis nu bare planten får sine 12 timer, giver det i så fald ikke det samme resultat?

Er der nogle der har leget med den ide?

Forfatter:  Jaaz [ 27 mar 2011 02:50 ]
Titel:  Re: Teori!

Har faktisk tænkt tanken, men aldrig ført den ud i praksis. Men jeg har en idé om, at det vil stresse planterne gevaldigt, og blot resultere i en masse hermaer.. Det strider jo fuldstændig imod, hvad planterne er vant til fra naturen side. Men kunne være spændende og høre om nogen har prøvet det!

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/