Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

hjælp til høst af udendørs planter
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=33902
Side 1 af 1

Forfatter:  Niklass [ 11 sep 2010 14:23 ]
Titel:  hjælp til høst af udendørs planter

hej
håber her er nogle venlige sjæle der vil hjælpe mig har nogle planter stående udendøres siden forrår de er store og flotte ca 2 meter høje.
jeg har sådan en 60-100 gange zoom den viser at krystalerne er mælke hvide dog er der ikke nogle af dem der er begyndt at blive rav brune..
ca 30-35 procent af plantens blade er de sidste dage begyndt at blive gule er det ikke på høje tid at høste inden den vidsner eller hva siger eksperterne

Forfatter:  Bismann [ 11 sep 2010 18:39 ]
Titel:  Re: hjælp til høst af udendørs planter

Det er rimeligt almindeligt at bladene gulner i sidste del af modningen, det er planten der trækker på de nærringsreserver den har i de andre blade. Hvis alle krystallerne er blevet mælkehvide, vil det være et fint tidspunkt at høste, for en opfriskende rus, selvfølgelig også betinget af hvilken sort du har.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/