Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! ( BILLEDER )
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=33270
Side 1 af 1

Forfatter:  Eqoisten [ 23 jul 2010 16:24 ]
Titel:  HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! ( BILLEDER )

Ved sku ikke helt hvad der er galt her. På mange af bladene er de blevet gule ude ved spidserne men det er magnesium mangel. Men inde på selve bladne er der kommet gule revner og huller og det er på en måde BOBLET op. De er 8 uger gammel og 80 cm høje , og jeg har højst gødet dem 6-7 gange med 10- 20 ml canna terra vega til 10 L vand imens de har stået i vegativ fase. jeg forstøver ikke bladne med noget som helst og jeg har ikke set nogen insekter. Har været mange indlæg igennem inden jeg lagde det her ud.

Billede

Billede

Billede



Billede


Billede

Forfatter:  Eqoisten [ 23 jul 2010 16:25 ]
Titel:  DER BOBLER GULE REVNER OP PÅ MINE BLADE ! (( BILLEDER )).

Hvordan får jeg billedet ind, så i kan se det? for kan fandme ik få det til at virke.

Forfatter:  Techno-Tramperen [ 23 jul 2010 16:29 ]
Titel:  Re: gule revner og sprækker på bladene.

Du skal lægge dem ud på nettet først. Brug http://www.imageshack.com f.eks

-Tramper :D

Forfatter:  Eqoisten [ 23 jul 2010 16:32 ]
Titel:  DER BOBLER GULE REVNER OP PÅ MINE BLADE ! (( BILLEDER ))

Hehe jo tak :)

Forfatter:  Eqoisten [ 23 jul 2010 16:42 ]
Titel:  DER BOBLER GULE REVNER OP PÅ MINE BLADE ! (( BILLEDER ))

er der ikke nogen der kan hjælpe?

Forfatter:  Theis-0n [ 26 jul 2010 15:23 ]
Titel:  Re: HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! ( BILLEDER )

Jeg tror det er ovegødning. Canna gødning er ret kræftigt.. blandingsforholdet er 1:200 eller sådan noget, og det kan derfor godt være at de lige har fået en tand for meget. Jeg ville ikke have gødet dem første måned, og derefter 1 gang om ugen, og det ville kun have været 4 gange indtil nu. Du har gødet 7-8 gange.. Andet bud er varmestress. Hvis planterne får temperaturer langt over 25 grader i længere tid kommer de altid til at deforme deres blade på den ene eller den anden måde. Ellers ved jeg sku ikke rigtigt hvad det er, de er ikke for tydelige de billeder du har lagt ind.

Forfatter:  Eqoisten [ 26 jul 2010 15:46 ]
Titel:  Re: HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! ( BILLEDER )

Jeg vil prøve og lade være med at gøde det næste stykke tid, og med en milder bladning næste gang så. temperaturen ligger på de 25-27 grader konstant, så jeg går efter det er over gødning :) Jeg siger tak for svaret.



I er velkommen til at komme med flere bud :)

Forfatter:  nololol [ 26 jul 2010 16:14 ]
Titel:  Re: HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! HJÆLP! ( BILLEDER )

Fjern de foreste img og de bagester img så kan man se billederne

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/