Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Status
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=28435
Side 1 af 1

Forfatter:  Morten på 14 [ 26 maj 2009 23:51 ]
Titel:  Status

Hey allesammen, er det ikke på en tide vi får en status update fra de forskellige growers derude?

Efter en sløv start, hvor vi havde sået 4 planter i hver 'potte' i sådan en fætter her: Billede var der lidt problemer med overrevne rødder da vi skulle til at plante ud, men 3/4 af alle planterne overlevede faktisk, og efter endnu en udplantning med samme såteknik, overlevede endnu flere, så vil skyde på vi er oppe på 60-70 planter. De groede meget langsomt i starten, og vi blev enige om at de nok manglede gødning, så vi købte noget græsplænegødning og spredte rundt blandt planterne. Siden da er det gået kanon stærkt, og planterne er begyndt at få de første sideskud og topskud, og er efterhånden blevet meget høje med store tykke stammer. Jeg tror vi får en god høst til sommer :D

Hvad er status på jeres grows?

Forfatter:  Mr.Mista [ 27 maj 2009 00:07 ]
Titel:  Re: Status

Mig og en ven lavet et grow hvor der ca vokset 50-60 op.
Men så efter det lorte "orkan" vejr vi lige har haft. Er de næsten alle sammen døde :/
ca 10-15 tilbage

Forfatter:  Bismann [ 27 maj 2009 00:30 ]
Titel:  Re: Status

Status er, at jeg ikke er tilfreds med jiffy pots. 5 forspirrede frø har måtte lade livet, fordi jiffy'erne tørrede ud hurtigere end forventet, deriblandt 2 laughing buddha frø. Derudover er en snes små planter plantet udendørs, fra et par uger siden og frem til i forgårs i en jordblanding af 70-80 % plantemuld og 20-30 % perlite, de fleste i 12-liters potter, og har de to sidste laughing buddha i Biobizz's All-mix jord, ligeledes i 12-liters. Ud over laughing buddha har jeg UK08, White Rhino og Early Durban x White Russian.

Forfatter:  Stonern [ 27 maj 2009 02:18 ]
Titel:  Re: Status

Goin' real good! Kører guerillagrow med 2*16 planter, blandet DCF Potmix, Udeskunkmix, Erdpurt x White Widow og Erdpurt x Heaven. Jeg var ude og kigge til dem i går, efter uvejret, og alt stod som det skulle; sunde cannabisplanter netop igang med deres 3. bladsæt. Jeg har tænkt mig at fodre dem med en smule organisk gødning engang i næste uge.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/