Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

gartner jomfru vil plante frø
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=24184
Side 1 af 1

Forfatter:  dep [ 28 apr 2008 22:42 ]
Titel:  gartner jomfru vil plante frø

hej jeg vil bestille nogle frø fra DINMOR.dk som hedder Green House Himaliayan Gold , og det er hun frø. jeg vil plante den på mit værelse i en potte med en lampe over eller i vinduet.

jeg har prøvet at plante en før med en lampe over men den døde, så nu vil jeg prøve igen men det skal være på den rigtige måde..

er der en der kan hjælpe mig?

Forfatter:  kemal [ 29 apr 2008 00:04 ]
Titel:  Re: gartner jomfru vil plante frø

Start med at fjerne det forhandlerlink du har skrevet.

Du kan ikke bruge hvilken som helst lampe, hvis du har i sinde at gro indendørs. http://www.dcfonline.dk/cf - læs her.
Vil foreslå dig at gro udendørs, da det jo også snart er sæson.

Velkommen til og husk at læs reglerne for forummet og de enkelte underforummer.

Forfatter:  AKFisken [ 29 apr 2008 00:12 ]
Titel:  Re: gartner jomfru vil plante frø

velkomen
1: forspir frøne først
2: plant frøne
3: dine planter vil blive alt for svage af stå indenfor uden vind, hvis du ikke har have kan du overveje at finde et ikke befolket sted og gøre et lille stykke jord klart.

hvis du vil dyrke indendørs på den rigtige måde skal du invistere i mindst en ordentlig pære og ballast (hps clf), udlufning, gødning og bygge eller købe et growskab.

vil klart anbefale dig at starte med at dyrke lidt udendørs
held og lykke

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/