Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Andre der har problemer med lav relativ fugtighed?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=22784
Side 1 af 1

Forfatter:  weedoks [ 06 jan 2008 20:32 ]
Titel:  Andre der har problemer med lav relativ fugtighed?

Jeg kæmper en kamp for at presse min relative fugt OP. Ville frygteligt gerne op på 50% RH, men her i den kolde vinter luft, er selv fugtigheden i min lejlighed helt nede på under 11% RH (måler viser --% ved under 11%) og i mit growroom kun 30% RH. Jeg har endda 2x 60L tønder (de runde blå med sort låg) ½ fyldt uden låg på, med cirku.pumpe, varmelegme (23C) og luftsten i begge 2, stående i mit growroom. Var ellers sikker på når nu jeg kom igang at de, sammen med planterne og jorden ville hive min fugt op på et alt for højt niveu så jeg blev nød til at lægge låg på den ene, men ak nej. Om natten kan jeg være heldig at ramme 32% RH men der er sq langt op til 50%. Overvejer at købe en luftbefugter, så jeg kan styre RH % som jeg vil men de koster trods alt en smule. Jeg kan bare se det umulige i at opnå det helt perfekte i vegfasen (60-70% RH) og store problemer med at få 50% RH i blommefasen. Jeg har 8 AK47's og et par Citral og så en håndfuld "ukendte" som er nogle nye frø lavet af bl.a en rigtig god potent big budda cheese moder, så dem er jeg meget spændt på. (lidt svært som 1st time grower at lege med nye ukente strains, når ingen ved hvordan de tér sig eller smager for den sags skyld + de mange andre problemer man har som 1st timer). Synes det går ok men jeg får hovedpine af at tænke på den manglede fugt og hvad jeg kan gøre for at udbedre det. Plantede om fra 9x9x10cm potter til 11L i forgårs og startede op for de 2 400W HPS i mit growroom og rykkede dem alle ind (stod i skab under 6x 36W coolwhite lysstofrør i 24/0 i 4uger). Vil lige give dem en uge mere på 18/6 under HPS'erne, før jeg går 12-12. Startede med 1m imellem planter og lamper og har så gradvist sænket dem til 40-45cm, får at vænne dem til det nye miljø...der skulle have været perfekt, hvis ikke jeg har det problem med vildt lav fugtighed.
Det tørre miljø er jo rigtig godt for de satans spinemider jeg hører så frygtelig meget om og frygter at få. Ejer ikke 1 eneste anden plante (kun 1 af plastik :lol: ) og passer meget på renlighed. Men de kommer jo ud af den blå luft, så villle gerne have fugtigheden op på 50% så de har dårlige vilkår for at opstå og leve i mit helligste :twisted: Jeg panikker let :roll: bare tanken om bugs m.v., så vil gerne opnå et tæt på perfekt miljø for mine planter, da det og holder en del andre problemer ude (..har jeg læst)
Hvad gør I andre? Det med spray synes jeg ikke holder en meter. 5-10min efter er niveuet nede på det samme og man kan jo ikke stå og spraye 24-7. Acceptere I bare den lave RH% vi har her i landet eller har i andre smarte metoder end en skål med vand for det virker åbenbart ikke her :( (2 tønder med 33cm dia. overflade + fordampning fra jorden + fordampning fra planterne = 30% RH)
Har søgt og søgt efter svar, læst i de 2 dage der er gået og nu giver jeg sq snart op og betaler mig fra det med en luftbefugter for der synes kun at være hjælp til for høj %RH og så den der med skålen med vand til for lav %RH

Forfatter:  lycke [ 06 jan 2008 21:50 ]
Titel:  hej

hmm måske er sidste udvej der luftbefugter du omtaler, men har du overvejet at sprøjte vand ind i rummet med en forstøver og holde en høj tem.

Forfatter:  weedoks [ 06 jan 2008 23:40 ]
Titel:  Re: hej

lycke skrev:
hmm måske er sidste udvej der luftbefugter du omtaler, men har du overvejet at sprøjte vand ind i rummet med en forstøver og holde en høj tem.


Yup, ca. 1gang i timen de første 12 timer...max. RH 52%...men kan jo ikke spraye konstant. Temp. ligger på 28,3 om "dagen" og 20,5 om "natten". Forsøger nu med stort badehåndklæde gjort vådt og vredet op og hængt op i rummet...håber sq det hjælper.

Forfatter:  weedoks [ 07 jan 2008 05:51 ]
Titel: 

underligt...håndklædet tørrede på et par timer, men hjalp intet. %RH steg kun 2% (og da den var nede på 22% RH kom jeg ikke engang op på de førnævnte 30%) 4 store skåle med kogende vand hjalp heller ikke en meter :x ...og sprøjte, jaja, men som sagt, det holder kun 10-15min og det kan man jo ikke konstant og tvivler på det er godt for mine 2 400W HPS at blive slukket og tændt en gang i timen for at sprøjte...men det kun et gæt.

Forfatter:  Opis [ 07 jan 2008 15:42 ]
Titel: 

................

Forfatter:  weedoks [ 11 jan 2008 13:09 ]
Titel: 

bellaDonna atropa skrev:
Du kan prøve at sætte varmekilden tæt på vandbeholderne, så der sker en større fordampning.
Brug nogle vandbeholdere der har et stort overflade areal og en lav dybde og brug evt. et varmelegame til akvarier på fuld styrke deri.
Andet kan jeg ikke komme i9 tanker om som du ikke allerede gør.
Held og lykke med det.

/bellaDonna


ja det har jeg jo allerede.. 2 store 60L. tønder med varmelegmer i begge, skåle med kogende vand, gennemvåde håndklæder, ja selv luftbefuger...som jeg har inveseret i, hjælper det ikke. Har også købt nye hygrometre (de første var vist ikke helt præcise) Men også de viser at fugtigheden er for lav. Kun om "natten" med lyset off, kan jeg få den op på 51%.
HALLO DER MÅ DA VÆRE ANDRE MED DET PROBLEM HER!!!!! jeg er da udemærket klar over at det er ok med 51%, men når nu jeg har alt det her udstyr, så burde jeg da også kunne kontrollere mit miljø tæt på 100%. At jeg mister min fugtighed, når nu jeg gerne vil op på det perfekte niveu mellem 60-70%, fortæller mig at jeg har en fejl et sted i min ventilation. Om det er det ene eller andet ved jeg ikke endnu. Derfor kan jeg bruge alt feedback om jeres grows RH%/Temp.
Hvorfor er det altid så småt med responsen herinde :( Synes nu det er for dårligt.
Hvad har I, i RH%?? Kom nu ind i kampen og kom med lidt respons!

Forfatter:  weedoks [ 11 jan 2008 22:52 ]
Titel: 

...og hvis ikke I har det her problem, så ville det også være rart at vide. Så kan jeg jo bruge det til, måske at finde ud af at det er noget med setup, airflow eller lign., selvom jeg mener at have styr på det. Hvis I har det som I skal, uden hjælpemidler, må det jo være noget andet som jeg har et problem med. Hvad er jeres tal?

Forfatter:  AKFisken [ 12 jan 2008 17:36 ]
Titel: 

har aldrig ikke dyrket indendørs selv endnu men tænkte på hvad hvad-for-nogen vægge du har der hvor du dyrker..
det kan være det hjælper at sætte noget plastic op :roll:

Forfatter:  weedoks [ 21 jan 2008 10:55 ]
Titel: 

LOL...næ problem var MEGET simplet! Drop det elektroniske pis og køb et ordenligt hygrometer! Latterligt at man ikke kan stole på dem. Dårligt tal på hvor mange jeg havde på 3-4 stykker. ikke 2 viste det samme og det værste viste op til 50%RH FORKERT :x (det var så også det billigste :roll: )

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/