Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 05 aug 2025 20:42

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 04 aug 2007 14:07 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 feb 2004 21:52
Indlæg: 237
Mit kamera er desværre lige gået istykker, så jeg blivr nødt til at forklare hvordan min planter ser ud. Der er intet på DCF som ligner hvad der er galt.

Det er de nedeste blade som er ved at dø. De er visne i spiserne og lettere gullige. Det som skræmmer mig mest er at der er sådan nogle "gange" på dem, som om der er nogle dyr der har gået på dem men jeg kan ikke finde nogle dyr. Kan godt være at det ikke er dyr.
På bagsiden af bladene på gangene er der nogle bitte små sorte prikker, men de er altså meget meget små.

Hvad pokker kan det være?

Jeg tror bestemt ikke jeg vander dem for meget og de får gødning en gang om ugen. Måske for de for lidt...?
En anden ting er at de nok står i for små potter men det kan vel ikke være det...?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 04 aug 2007 14:11 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 22 nov 2006 11:17
Indlæg: 1172
Geografisk sted: Halvvejs mod øst
Hvis der er små grønne skud eller nye grene fra bladhjørnerne, på de visnene blade, er det helt naturligt. Små sorte prikker kan være larve ekskrementer (lort), men så ville der også være huller i bladene eller spist af kanten. Du kan også kigge HER


Senest rettet af Flimmer 04 aug 2007 14:17, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 04 aug 2007 14:16 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 feb 2004 21:52
Indlæg: 237
Ar fuck det er sq dyr! De har lagt æg eller noget i bladene og jeg er næsten 100 på at det er de samme som dem her: http://www.psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?t=19809

hvad er det for nogle sataner???


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 04 aug 2007 14:53 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 feb 2004 21:52
Indlæg: 237
Ok jeg er kommet lidt videre mht hvad det er.
Det er med ret stor sikkert hed en Leafminer. Ved ikke hvad det hedder på dansk, men det ligner mest af alt trips, men kan godt være at det ikke er det.

Ham her har også Leafminers, som ser ud helt som mine planter:
http://boards.cannabis.com/basic-growin ... ice-p.html

Nu mangler jeg bare at finde en god kur.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 04 aug 2007 15:30 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 feb 2004 21:52
Indlæg: 237
Hej flimmer. Tak for linket. Har selv lige selv læst om Minerfluer, som det umiddelbart der. Har dog stadig ikke fundet ud af en nem måde at fjerne dem på men der lavet et middel som hedder conserve imod dem.

Jeg har bare fjernet de inficerede blade og ser hvordan det går.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team