Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

hjælp :)
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=19507
Side 1 af 1

Forfatter:  Jonas_svamp [ 25 jun 2007 14:25 ]
Titel:  hjælp :)

Jeg har plantet ca 50-60 frø i en skov tæt op af brændnæller (har fået afvide det er en god ting fordi de er i familie?) men spørgsmålet er, hvor lang tid går der før man kan se de kommer op? og er det dumt at starte med at plante dem uden for lige med det samme??? :roll: På forhånd tak for hjælpen.

Forfatter:  Ganja-Man [ 25 jun 2007 19:59 ]
Titel: 

det gode jeg kan se ved at plante sin hamp op af brændenælder er, at det højst sandsynligt vil gøre stedet mindre attraktivt at nærme sig for fremmede. dertil kommer at hampplanterne og brændenælder på afstand kan minde utrolig meget om hinanden. mener dog ikke at de er i decideret 'familie', men jeg har ganske vist hørt om at man før større yderligeregående forskning inden for hampplantens genetik mente at det var en nældeplante pga af de mange ligheder de to planter har. eller noget i den stil. det er nu også lige meget, for det ville ikke gavne dine planter af den grund uanset hvad. brændenælden HAR skam nogle beskyttende egenskaber i forhold til de planter den vokser omkring, men pas på de ikke pludselig tager overhånd og skygger for dine planter samt gør det pissebesværligt for dig selv at komme til og passe de små jævnligt.

til det andet spørgsmål - afhængigt af hvor nye eller gamle dine frø er, desto hurtigere eller langsommere vil de være om at spire. hvis frøene er planter i omkring 1 centimeters dybde i let og fugtig jord, vil frø som er 1-2 år gamle komme op i løbet af 1-3 døgn, +/-. er de dog ældre, er det ikke ensbetydende med at de ikke vil komme op, men du skal måske vente op til 2-3 uger før meget gamle frø vil dukke op af jorden.

EDIT: se i øvrigt denne gro-guide: http://www.rygegrej.dk/cf

Forfatter:  Kong_Koger [ 26 jun 2007 06:52 ]
Titel: 

Lige for at oplyse Jer, de tilhører nælde-ordenen.

Vis nogle billeder af dem :)

Forfatter:  Jonas_svamp [ 26 jun 2007 18:21 ]
Titel: 

Citat:
Vis nogle billeder af dem


Billeder af hvilket? jeg var nede og kigge på dem igår og der var ingen ting, de var døde :( men til en anden gang er det så ikk bedst at plante dem inden for i starten og sætte dem ud når de er blevet større???

Forfatter:  Kong_Koger [ 27 jun 2007 00:22 ]
Titel: 

Arh, ærgeligt. Jo, forspir' altid. Det forøger overlevelses-chancen mange gange.

Forfatter:  hampdyrker [ 27 jun 2007 14:51 ]
Titel: 

Citat:
Jo, forspir' altid. Det forøger overlevelses-chancen mange gange.

men er ret opsigtsvækkende hvis man går med 60 planter mellem hænderne fra byen og hele vejen ud i skoven

Forfatter:  Xpert [ 27 jun 2007 15:25 ]
Titel: 

hampdyrker skrev:
Citat:
Jo, forspir' altid. Det forøger overlevelses-chancen mange gange.

men er ret opsigtsvækkende hvis man går med 60 planter mellem hænderne fra byen og hele vejen ud i skoven


Haha du skal jo heller ikke gå og vifte med dem nede i Netto vel?

selv størrere små planter er nogenlunde nemme at transportere hvis man har lidt fantasi

Jeg plantede fx. 5 hindu kush x leb27 og 5 PP x AP11 uden de overhovedet havde været i jord. Forspirede dem indtil de fik blade (en test og dovenhed) og så ned i en cykellappegrejskasse med køkkenrulle og vand. De overlevede 3 dage i bunden af en taske, og voksede fint indti der kom nogen og gav dem gift

Hvis du har dem i potter i kasser som i supermarkeder, kan du ved hjælp af et par stolper i siden stable dem ovenpå hinanden, og nuppe en cykelvogn. Du kender sikkert en der har en hvis du ikke har selv

Forfatter:  Jonas_svamp [ 28 jun 2007 15:35 ]
Titel: 

så hvis man bor på kollegie værelse og har måske 5 planter stående inde bare ind til de spire, så ville det kunne lade sig gøre at plante dem uden for??

Forfatter:  st0fr [ 28 jun 2007 16:40 ]
Titel: 

Ja, ja det ville det.

Det en meget normal praksis at lade sine planter slå rødder derhjemme, og så fise ud med dem når de lige er over det mest sarte stadie.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/