Imonol skrev:
He he,
Ja du bliver sandelig misforstået en del her.. LOL
Nu er det jo meget forskelligt hvornår den første frost sætter ind.
Men du skriver du har dem i potter.. så hvis du har mulighed for at sætte dem et beskyttet sted når den første frost kommer, så er der vel ikke den store panik.
Men regn med at de skal være klar til høst senest primo / medio oktober alt efter om du har mulighed for at beskytte dem lidt mod vejret.
En anden ting er også fugt, hvis du får meget tætte og kraftige topskud, og det får du forhåbentlig.. Ja så skal du være opmærksom på evt. mug i dine topskud. men en overdækning ved vedvarende regn kan gøre meget.
God fonøjelse.
Hey Mange takker, ja tror det er min dårlige tegnsætning.
Så vil jeg sigte imod en slut september-start oktober. Har nemlig mulighed for at beskytte dem for større byger osv. Jeg er godt nok også lidt spændt på hvilket køn de er, må jeg indrømme. Tror måske jeg laver en topning på et tidspunkt og sætter den afskårende top i blomst for at se hva dælen jeg roder med
