Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

problemer med fugle
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=19055
Side 1 af 1

Forfatter:  Leif [ 01 jun 2007 13:32 ]
Titel:  problemer med fugle

Oplever I også at de små spurve (især skovspurve og gråspurve) simpelthen æder planterne?? :evil: :cry:

Når de lige er kommet op ad jorden og er er ca. 2 cm. lange, så bider de små sataner simpelthen stilken over eller rykker planten op med rod..

det er selvfølgelig ikke den "almindelige" pot, men derimod alle mine skunk-planter, som jeg har brugt en del penge på.. Jeg havde ca. 15 skunk-planter.. nu er der 3 tilbage, som jeg ikke tør at sætte udenfor drivhuset... AAAARRRGGGGHH :evil:

Jeg overvejer seriøst at købe et luftgevær..

Er der nogen der har prøvet det samme??

hilsen Lef

Forfatter:  Jacob22 [ 01 jun 2007 15:43 ]
Titel: 

Kommer lige nede fra skoven af, hvor jeg har 2 hamp planter, den ene var ikke så stor og den anden noget større, den bette af dem var blevet hapset hehe.. Så jo kender det godt :)

De skal blive en bestemt stor størelse før fuglene lader dem være åbenbart.

Fugleskræmsel må være vejen frem.

Forfatter:  Leif [ 01 jun 2007 17:00 ]
Titel: 

Nedtur hva...
Har du også en forklaring på hvorfor det er skunken de er gået efter, når der står pot ved siden af, som også er samme størrelse??

hvorfor planter du egentlig i skoven?? er der lys nok derinde med alle de træer?? eller har du fundet dig en hemmelig lille lysning??

Forfatter:  Jacob22 [ 02 jun 2007 11:38 ]
Titel: 

Leif skrev:
Nedtur hva...
Har du også en forklaring på hvorfor det er skunken de er gået efter, når der står pot ved siden af, som også er samme størrelse??

hvorfor planter du egentlig i skoven?? er der lys nok derinde med alle de træer?? eller har du fundet dig en hemmelig lille lysning??

Det ved jeg egentlig ikke hvorfor de kun har nappet skunken, tror bare det er tilfældigt..

Ja har fundet et bette spot hvor solen bager ned på :-)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/