Hvor gammel er du? Hvis du er under den grænse der er for hvornår man må købe papir, så burde du slet ikke ryge cannabis! Derfor får du nok heller ikke nogen herinde til at fortælle dig hvor du kan skaffe dit rygepapir. Grunden til at du ikke skal begynde at ryge cannabis er, at det er videnskabeligt bevist at det hæmmer den personlige udvikling når man ryger i din alder.
Hvis du alligevel bliver ved med at eksperimentere, så hold LANGE pauser imellem. Helst et halvt år af gangen. Desuden vil jeg råde dig til at ryge pot fremfor hash og skunk. Pot skal nok give dig god griner på, og det er langt mindre vannedannende.
Håber du er en af de unge mennesker der lytter til os der selv har været ligesom dig. Vi er mange herinde der fortryder den tilgang du fremviser i indlægget.
_________________ «Jeg tror, det er vigtigt med oplevelser, der taler til vores sanser, noget, der befrugter vores fantasi, som nærer tanken, og som kan gøre vores verden større. Det er slet ikke så unyttigt endda.» HKH Margrethe ll af Danmark
|