Der er ikke rigtig nogen sorter der konsistent (fra plante til plante) ikke lugter/dufter. Det skyldes dels at der er en vis sammenhæng mellem de aktive stoffer der produceres i planten, og den lugt de afgiver, og at planterne sjællent er særligt konsistente. Problemet med i øvrigt ved at avle en sort der ikke lugter er at det i så fald bliver hovedprioriteten, andre væsentlige ting nedprioriteres.
Du vil sagtens kunne sætte kulfilter op. Det er bare et filter som luften der suges ud af growteltet/skabet skal igennem på vej ud. Typisk placeres filteret inde i teltet, forbindes med kanalventilator (typik vha. flexrør) og så derfra ud af teltet. Mere hokus pokus er der ikke i det. Filteret virker ved at indeholde aktivt kul hvilket udmærker sig ved at have en stor porøs overflade som lugtmåstoffer sætter sig på. Derved renses luften og den luft der kommer ud på den anden side dufter så mindre eller slet ikke af hamp.
I teltet er der hullet til udsugning, har du en god udsugning forbundet til aktivt kulfilter og f.eks. en bordventilator til at akabe ventilation, så er du faktisk kørende med udsugning og ventilation. Og nej det er ikke voldsomt dyrt i strøm, særligt ikke med LED.
God fornøjelse med den nyfundne hobby. Det behøver ikke være mere besværligt end man gør det til. Men gør dig selv den tjeneste at læse eller skimme
http://dcfonline.dk/cf/ den giver et godt overblik og forståelse for hvad det handler om, på en begrænset mængde tekst, og det giver altså en god vished, om hvorvidt man er på vej af den rette retning.