Paggee skrev:
Du var sørme sent oppe i nat

Tak for svaret. Jeg har desværre ikke en lup, da de alle koster over 100 kr. stykket, og jeg synes det er ret voldsomt når frøene kostede mig 115,- for 14 frø, og jeg i forvejen har brugt penge på jord, potter, gødning o.a. Men man kan måske også se at planten overordnet skifter farve, uden at bruge mikroskop eller lup?
Du kan da ikke få meget ud af en 1L potte? Kan de overhovedet udvikle sig færdige i sådan en?
Det var så lidt, og min døgnrytme skrider i ferien, og jeg elsker det.
Som sagt når 70-80 % af hårene (pistillerne) skifter farve til rødbrunlig, så er det et godt pejlemærke til hvornår man skal høste, det har jeg selv benyttet mig af de sidste par år, men det er noget upræcist samlignet med loop over trikomerne.
De begrænser nok væksten en del, men de kan sagtens gro færdig, men det var som sagt bare et sideprojekt, og lige for at prøve hvordan lowryderen er, og så kan der jo altid plantes om, når de andre hanner begynder at vise sig, og dermed overtage hannernes potter. - Jeg var for doven til at købe nye.