Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Spændende narko-artikel
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=15&t=6206
Side 1 af 1

Forfatter:  dankdawg [ 20 dec 2002 18:15 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Læs denne her. Den er på dansk.

Forfatter:  ConfusioN [ 20 dec 2002 20:02 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

godt skrevet, håber bare politikerne kan tage sig sammen og gøre noget ved det [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Forfatter:  Duttelut [ 24 dec 2002 14:50 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Ja det var en god artikel, det var bare lidt synd den kun fokuserede på MDMA... Men en masse gode fornuftige argumenter, desværre er det en hel folkebevidsthed vi kæmper imod [img]images/smiles/icon_sad.gif[/img]

Men vi må jo håbe vi kan være med til at ændre den...

Forfatter:  LarmerFyr [ 25 dec 2002 19:01 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Velskrevet og saglig!
Jeg regnede sq ikke med at læse hele artiklen men jeg blev fanget af den efter ca. 10 linjer...

VH

Forfatter:  Dextrose [ 26 dec 2002 08:53 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Rigtig fed artikel, jeg gad godt se den trykt i en stor avis. [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Det er sådan noget der kunne få mig til at interessere mig for politik... men så heller ikk' mere! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  DN [ 30 dec 2002 01:11 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

genial artikel.

jeg tror seriøst jeg tager nogle udskrifter og hænger op på min skoles(gym) opslagstavle. er sq trær af alle de socialdemokratiske plakater hele tiden. kunne det ikke være fedt hvis vi alle hængde den op på vores skoler så de andre kunne få noget nyt input?

[ 30 December 2002: Besked ændret af: DN ]

Forfatter:  mr. Y [ 07 jan 2003 23:41 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Der kommer da mange guldkorn i den artikel, men jeg synes hele problematikken om mange bliver afhængige af e mangler. Selvom det bliver lovligt, vil man have en stor flok mennesker der konkurrer om hvem der kan tage flest piller på en weekend. Og det tror jeg næppe er sundt i længden, selvom det skulle være ren mdma.
Det er synd for de personer der godt kan styre deres e forbrug at det er ulovligt, men der er altså pænt mange der får problemer med deres forbrug, og det antal vil med 99% sikkerhed stige, hvis mdma lovliggøres.

Forfatter:  Zikterion [ 07 jan 2003 23:55 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

@mr.Y det er simpelthen ikke korrekt, jeg heviser her til: Spanien, Portugal, Østrig og Holland, der alle har det til fælles at de kører en meget liberal narko (og mdma) politik, Holland som eksempel er gode til at informere om HR og der er test centre overalt hvor unge kommer
Holland har idag den laveste del af unge i Europa der PRØVER(!) hash og andre stoffer til trods for en legalisering af hash og en acceptering af brug og af stoffer.

jeg vil meget gerne hører hvad statistisk belæg du har for at hævde at lande der informere reelt om stoffer og legelisere, har problemer med større forbrug?

Forfatter:  dankdawg [ 08 jan 2003 10:46 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

En af pointerne i artiklen er jo at det drejer sig om retten til selvbestemmelse, og at vi selv har ejendomsretten til vores egen krop.

Forfatter:  mr. Y [ 08 jan 2003 11:51 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Zikterion> Jeg har også godt læst alt det gode om Hollands hash politik, men så snakkede jeg med fyr fra Amsterdam, han sagde at de havde RIGTIGT mange hårde narkomaner i byen. I forhold til byens størrelse var det helt galt. Jeg har ikke noget statistik på det, men det lyder til at modstride det pæne billede af fri hash.

Jeg var i Portugal i sommers, og der havde de unge jeg stødte på, et meget frit syn på stoffer [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] De røg virkeligt meget hash også i hverdagene. Vi blev spurgt om vi ikk kunne lide at ryge, da vi ikke røg nær så meget som dem, vi var på ferie og flere af dem arbejdede! Mdma blev nærmest delt rundt til festerne, opblandet i rødvin eller vand, så jo de har en meget liberal narkolovgivning. Men jeg der så jeg ikke rigtigt andet end den gode side af det. Men jeg vil nok mene at en konstant hash tåge ikke er så smart, hvis man skal fungere normalt i et samfund.

Forfatter:  mr. Y [ 08 jan 2003 12:14 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Endnu en ting: Jeg har på intet tidspunkt sagt noget dårligt om reel information om de forskellige stoffer. Det er jeg klart fortaler for, det er til grin at regeringer prøver at danne et latterligt skræmmebillede af stofferne. Men fra at gå til rådgivning om HR til direkte lovliggørelse af stofferne der er langt. Jeg går klart ind for at folk kan få kontrolleret deres stoffer og at der bliver informeret grundigt i hvilke forholdsregler man skal tage ved de forskellige stoffer! Tror ikke jeg fik skrevet dette klart nok i mine andre indlæg.

Forfatter:  dankdawg [ 08 jan 2003 12:26 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Men hvorfor mener du at total lovliggørelse er at gå for langt? Det forstår jeg ikke?
Kan du forklare mig det rimelige i at andre skal bestemme hvad du eller jeg skal gøre ved vores egen krop? Burde det ikke være os selv der skulle bestemme det?

Forfatter:  ConfusioN [ 08 jan 2003 16:45 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

lovliggørelse ville da være en go ting, så ved man da at man får kvalitet og ens læge ku følge med i hvad man laver (hvis man får det fra ham) [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Forfatter:  mr. Y [ 08 jan 2003 18:30 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Hvis dette skal ske, så bliver det nødt til at være en langsom omstillingsprocess. For hvis staten lovliggør al narko fra i morgen af, så vil rigtigt mange tænke at det nok ikke er skadeligt. Normalt har staten tænkt for en, og sørget for at man ikke må komme i kontakt med farlige ting. Det er folk blevet vænnet til. Dette ville bevirke et kraftigt øget antal narkoforbrugere og misbrugere. Derfor vil det smarteste klart være at ændre politikken langsomt og et godt sted at starte var at informere korrekt om de forskellige stoffer. Men stadig opretholde den officielle holdning med at stoffer er forbudt, da det ikke er sundt for folket generelt.
Hvis en total lovliggørelse skal være succesfuld, så kræver det at folk der vil prøve de forskellige stoffer virkeligt sætter sig ordentligt ind i risikoen ved indtagelsen af disse. Og denne totale omstilling tror jeg er umulig fra dag 1. Hvis man derimod oplyser om stoffer uden at overdrive farerne enormt, så kunne man HÅBE på at folk vil tænke sig om. Jeg er bare bange for at der ville være en stor flok mennesker der vil se på det som om at videnskaben har fundet ud af at stoffer er ufarlige, og derfor kan man bare æde løs af dem.

Forfatter:  dankdawg [ 08 jan 2003 18:42 ]
Titel:  Spændende narko-artikel

Hvorfor er du så fikseret på at staten skal beskytte borgerne. Oplysning er fint, men det er ikke det mest nødvendige. Det mest nødvendige er at folk får lov til at bestemme selv.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/