Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Lande liste
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=15&t=30938
Side 1 af 1

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 29 dec 2009 22:06 ]
Titel:  Lande liste

Ide til enten wiki'en eller lexicon forummet:

En liste over diverse lande's forhold til narko i alle former, sådan så de af os der bevæger os internationalt har en hurtig overskuelig liste hvor vi ka' se hvilke lande man ska' udvise særlig agtpågivenhed overfor.

Feks at man i dubai ka' få problemer blot hvis man har spist rundstykker med birkes inden man ankommer.

Eller kina og thailand, som har helt ekstreme, efter min mening ihvertfald, regler på narko-området.

Eller at portugal har lempelige regler, eller at man i amsterdam ka' købe hash.

Osv.

Feks en liste med 3 klassificeringer af landene: høj-, mellem, og lav-risiko lande.

Diverse info om hvilke substanser de er efter, hvis de skelner markant mellem forskellige typer. Er alkohol feks forbudt, er hash, eller er selv almindelige hovedpine piller forbudt i det pågældende land.


Jeg ved ikke om wiki'en er bedst egnet til dette, eller om lexicon forummet er bedst, men det var måske en ide med sådan en liste?

Jeg poster ideen i denne tråd for at høre hvad folk synes, og for at en eventuel debat måske ka' forme listen så den er så relevant og brugbar som muligt for dem der rejser uden for danmark's grænser. Altså hvad der ska' med på en sådan liste for at den ka' gøre gavn.

Forfatter:  Bobbybabz [ 30 dec 2009 03:00 ]
Titel:  Re: Lande liste

Jeg syntes det er en fin idé og jeg ved at der allerede er et lignende projekt på nettet [http://www.webehigh.com/].

peace

Forfatter:  Birkes [ 30 dec 2009 11:56 ]
Titel:  Re: Lande liste

Det virker som en rigtig god idé. Jeg har mange gange godt kunne bruge sådan en liste der. Måske bør man lige skrive en disclaimer af en slags også, så folk måske selv skal udnersøge landet en smule, før de begiver sig ud i ulovligheder, og evt kommer i fængsel.

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 30 dec 2009 22:28 ]
Titel:  Re: Lande liste

Bobbybabz skrev:
Jeg syntes det er en fin idé og jeg ved at der allerede er et lignende projekt på nettet [http://www.webehigh.com/].

peace


Ah, den side kendte jeg ikke. Den virker ret cool :)

Forfatter:  Homo Superior [ 01 jan 2010 14:57 ]
Titel:  Re: Lande liste

Rigtig god idé. Udover det rent praktiske aspekt vil det også være interessant at se hvor mange lande der faktisk fører en oplyst ;) politik.

Forfatter:  poke-1-kenobi [ 05 jan 2010 11:09 ]
Titel:  Re: Lande liste

- nevermind.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/