Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

tysk/amerikansk electro-punk
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=11&t=5995
Side 1 af 1

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 05 jul 2003 10:35 ]
Titel:  tysk/amerikansk electro-punk

Billede http://www.stankygroove.com/albums/teaches.html

Ovenover er en anmeldelse af et sejt album: "Peaches - The Teaches of Peaches" (hende på billedet)

Nedenunder er der en side med nogle små korte lydklips af nogle af hendes sange.
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00006L3HS/103-3383456-241 0266?vi=glance#product-details

("Fuck the pain away" kender dem af jer der har set "My little eye" formentlig)

[ 16 Juli 2003: Besked ændret af: JEL ]

Forfatter:  dankdawg [ 09 jul 2003 11:19 ]
Titel:  tysk/amerikansk electro-punk

Hun er vild nok Peaches. Har set hende spille 2 gange og har truffet hende en gang også. Total punk-luder. Hun er godt nok grim og klam, men hun laver fed musik.

Har du set den video hvor de slikker på cyklen?

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 12 jul 2003 09:59 ]
Titel:  tysk/amerikansk electro-punk

Heldige skiderik [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] Hvis jeg mødte hende ville jeg kneppe hende. Seriøst; jeg får jern på af det album!! Hun er fantastisk.
Jeg har kun set billeder af hende, men der ligner hun en rigtig tysker-fnat som du si'r (det er lige mig, men det ved du jo allerede, hehe)

Jeg tror ikke jeg har set den video du nævner (der er ihvertfald ingen klokker der lige ringer)
Jeg har set en video med hende (som MissKitten) og 'the hacker', med nummeret "1982", på mtv dengang de stadig havde chillout-zone, men jeg ka' ikke huske andet end at hun vistnok er iført et hvidt sygeplejerske-kostume i den (på en lidt porno-agtig måde) og at den er meget mekanisk-kraftwerk-robot agtig, ligesom sangen også er.

Jeg kender ikke så meget til hende, men hun tog mig bare med storm med det her album [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Hvordan er hun live? Er det som dj eller som band (eller hun laver vel begge dele i virkeligheden)?
Sig til hvis du hører hun kommer til dk og spiller (jeg ville kneppe hende midt på scenen hvis jeg fik lov, hehe. Med den stemme hun har ville jeg gladeligt være hendes slave til det værste Hamburg-SM. Jeg synes hendes album er absolut i topklassen) [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  dankdawg [ 14 jul 2003 09:46 ]
Titel:  tysk/amerikansk electro-punk

Miss Kitten og Peaches er 2 forskellige personer.

Peaches er en Canadisk kvinde i slutningen af 30'erne.

Miss Kitten er en Schweizisk-fransk DJ/producer.

Billedet du har lagt op er af Miss Kitten.

her er hun:

Billede

Her er Peaches:

Billede

de er begge grimme [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 16 jul 2003 22:02 ]
Titel:  tysk/amerikansk electro-punk

Jeg ved ikke hvordan det lykkedes mig at blande dem sammen, men jeg læste at 'hun' (og det har jo så formentlig været misskitten) tog fra Canada til Frankrig, og så bagefter til Tyskland. Og at hun var blevet træt af at arbejde sammen med andre producere altid og ville ha' sin egen lyd og derfor gik solo med sit eget første album (som jeg forstod var 'Teaches for peaches')
Jeg ka' selvfølgelig ikke huske web-siden jeg læste det på nu, men enten har jeg sovet mens jeg læste den, eller også har den haft forkert info (jo tror selvfølgelig mest på det sidste, hehe)

Jeg har først lige stiftet bekendtskab med hende (gennem albummet 'Teaches for peaches'), så jeg ved stadig ikke så meget om hende. Men jeg fandt hendes hjemmeside og der var blaa den video du nævner med cyklen [img]images/smiles/icon_cool.gif[/img] så nu har jeg set hende slikke den forkromede midterstang, hehe.
Hun er absolut for sej [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

[ 16 Juli 2003: Besked ændret af: JEL ]

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/