Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Tv2 - Kontoret Lukker Nu (Confusion Rmx)
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=11&t=17306
Side 1 af 1

Forfatter:  ConfusioN [ 03 feb 2007 03:21 ]
Titel:  Tv2 - Kontoret Lukker Nu (Confusion Rmx)

Hej alle sammen, ku rigtig godt tænke mig lidt kritik på dette remix af "tv2 - kontoret lukker nu", da jeg har tænkt på at udgive det og forhøre mig om copyrights osv med det..
ska lige siges at det ik er mastered, og kritik modtages med kyshånd :lol:
Genren er noget progresiv trance, må indrømme at jeg selv er lidt glad for det her nummer :-o
http://www.sendspace.com/file/189c4e

har sendt en mail nu her i samme øjeblik til Tv2 og skrevet følgende
Citat:
Hej, jeg er en ung fyr på 23 som laver musik under kunstner navnet "Confusion".
Denne email drejer sig om at jeg har lavet et remix af jeres gamle nummer "Kontoret Lukker Nu", og tænkte på hvordan det er med copyright regler, koda og royalties på det område, da jeg godt kunne tænke mig at udgive nummeret, og om i overhovedet vil tillade det.
Jeres audiofiler har jeg inde fra http://mymusic.dk, da jeg er registreret som kunstner der inde.

Remix'et er genremæssigt Progresivt Trance og kan høres på linket nedenfor, hvis i har tid og/eller har lyst til det -->
http://www.sendspace.com/file/189c4e

Udover det har jeg sangen til at ligge inde på min personlige profil på http://confusion.mymusic.dk
Skal lige nævnes for god ordens skyld at nummeret ikke er blevet mastered endnu.


Håber i kan lide musikken, eller ideen og vil vente spændt på et svar fra jer.


på forhånd tak :)

Forfatter:  Tele-Tons AKA Dumhed 2.0 [ 03 feb 2007 04:21 ]
Titel: 

Næste gang jeg skal være ramt, ja så lukker kontoret. :tnx: :joint:
Jeg synes virkelig, det er genialt.

Forfatter:  Polle pot [ 03 feb 2007 05:53 ]
Titel: 

det er fed nok idé, men hvis jeg havde lavet det, havde jeg taget noget mere guitar på! og havde gjort stemmerne tydeligere! og måske en anden bass! IMO

Forfatter:  snufkin [ 03 feb 2007 20:40 ]
Titel: 

Ja nu når hvor vi er igang, kan I jo også lige høre mit Walt Disney - Robin Hood (darkpsy mix) :D :D :D :D :D :D

http://download.yousendit.com/1065B3EC6974D94F

Shhh... Håber ikke at disney koncernen lytter med 8) Ellers ska jeg nok fjerne det

Forfatter:  Minimal [ 03 feb 2007 20:55 ]
Titel: 

Jeg kommer bare ind på sendspace-siden, og så sker der intet. :?:

Forfatter:  Drupe [ 03 feb 2007 21:13 ]
Titel: 

Cool nummer, men helt ærligt, et progressive trance nummer på 3 minutter? Det er jo useriøst! :wink:

Jeg synes du skulle lave det længere, og evt. bruge nogle flere samples fra tv2-nummeret.

Forfatter:  ConfusioN [ 04 feb 2007 02:45 ]
Titel: 

har tænkt på at lave det længere, men der er mange delte meninger om længden på det fra forskellige folk..
så er et svært valg.. :?

Forfatter:  Tenka [ 05 feb 2007 17:38 ]
Titel: 

Jeg kan godt lide det. Dog synes jeg også du kan arbejde videre med det :)

Har du fået svar fra TV2?

Forfatter:  ConfusioN [ 05 feb 2007 20:23 ]
Titel: 

ja, måtte ik udgive det for dem :?
men måtte godt ha det på mymusic profil, så det må tolkes som at jeg godt må sprede det uden profit så :wink:

Forfatter:  erusaerT [ 06 feb 2007 04:04 ]
Titel: 

Fed progressiv lyd, men det kunne blive rigtig fedt, hvis du arbejdede lidt videre med den key/lead/melodi evt. med andre synths oven i. Jeg ved ikke om det er bevidst at nummeret skal fremstå lidt mørkt og dystert (hvilket jeg går ud fra det er), men det kunne blive rigtig godt med en layer af en art og så måske bygge lidt flere spor på med en lidt forvrænget bassline. Det virker generelt som om nummeret godt kunne bruge lidt ekstra fyld.

Forfatter:  DELETED ACCOUNT [ 06 feb 2007 16:41 ]
Titel: 

ConfusioN skrev:
måtte ik udgive det for dem :?


Det er ikke noget de bestemmer. Når en sang er officielt 'released' (dvs registeret hos ncb som rigtig released, ikke bare offentliggjort på et website som demo) må enhver lave sin egen cover-version og udgi' på plade så længe NCB får den sum penge den slags nu engang koster. Kunstneren må kun nægte at nummeret bli'r brugt i feks en reklame-film eller til religiøse formål. Men ikke nægte at andre musikere laver en cover-version (kald det en cover istedet for et remix, så ka' du juridisk gi' tv2 fingeren :) (selvom de selvfølgelig fortjener noget respekt og det med fingeren bare er ment for sjov :) ))

Men de har altså ikke ret til at nægte dig at udgi' nummeret i din egen version (sålænge du altså betaler de lov-mæssige royalties, som er igennem NCB (nordisk copyright bureau))

Forfatter:  Enki [ 10 feb 2007 20:36 ]
Titel: 

Jeg hader det. Kan virkeligt godt lide nummerets flow, og lydunivers. Men smølfesangen skal dø! og kvaliteten på samplet er så ringe at det ikke holder en meter, ikke engang for sjov.
Hvis jeg havde noget at skulle have sagt ville jeg sige, stryg vokalen og lav et eget nummer ud af det, for der er nok virkeligt godt materiale at arbejde med allerede nu.

Forfatter:  ConfusioN [ 07 jul 2007 15:20 ]
Titel: 

kvaliteten på samplen er noget jeg selv har lavet med bit distortion.. originalt lyder det mere rent.. men gider ha deres klamme stemmer rent :lol:

Forfatter:  Xtreme [ 07 jul 2007 17:26 ]
Titel: 

Sad faktisk lige og hørte "Slam Dunked Junk" :D

Faktisk et mega fedt nummer, dog synes jeg også det skal være noget længere, du kan evt have to versioner, den originale og et extended? :)

Kan faktisk godt lige slutningen, evt lave et dødpunkt der og få den til at kører op derfra igen, hvis en længere version skulle laves? :)

Thumbs up herfra

Forfatter:  ConfusioN [ 07 jul 2007 18:09 ]
Titel: 

hmm.. ja, ku vel godt lave en extended..
synes godt der må komme lidt mere fx med i det og måske flere små detaljer, men det må jeg se på en dag :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/