Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 23 jul 2025 04:28

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 jul 2004 23:01 
Offline
Psykedelisk Syreperker
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 maj 2003 01:01
Indlæg: 2633
Geografisk sted: Acidophilic environments
Jeg har for snart en måned siden smidt omkring 40-60 kaktusfrø i jord. Jeg vil gætte på at ca 95% af dem er blevet til noget. Jeg smed dem ned i vores varmerum helt nede i kælderen, hvor det er begrænset hvor meget lys der kommer ind. Konstant temperatur: ca 25 grader.

Jeg har efter 3-4 uger taget mine små kaktus op til mig selv (2. sal) hvor der er masser af lys. De små kaktus er vokset ca 1-3 cm, nogle er kugle-formede, andre er aflange. 28 af dem er peyote, 15-20 er diffusa, og det resterende er random kaktusser, som jeg bare har valgt at have med.

Jeg har placeret dem alle ved vinduet i 4-5 dage nu. Langsomt er den grønne farve ved at forsvinde fra dem, nogle af dem er ved at blive brune/lysebrune/rød-orange agtige i farven, mens andre stadig er grønne som før.

Jeg fortalte dette til trold, og han siger at det er fordi de står i for meget lys (direkte sollys i 3-4 timer dagligt ved temperatur på 25-30 grader). Men han var lidt usikker og bad mig om at poste det her.

Så mit spørgsmål er nu: Er de ved at dø? Og i såfald, kan de reddes?

_________________
"I don't know if God exists, but it would be better for his reputation if He didn't." -Jules Renard
"Then there was LSD, which was supposed to make you think you could fly. I remember it made you think you couldn't stand up, and mostly it was right.“ -P. J. O'Rourk


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 20 jul 2004 00:08 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 okt 2003 01:01
Indlæg: 574
Geografisk sted: Ringkøbing amt.
De kan sagtens redes.. Ved ikke med de brune. Har selv prøvet at rede nogle kaktuser der var blevet brune, men uden held. Når de er røde er det en advarsel om at de er blevet "solskoldede".
Får de røde i noget skygge indtil de bliver grønne igen, og forsøg at red de brune. Det er ihvertfald forsøget værd ik :wink:

-Cope


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 13 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team