Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 22 jul 2025 15:13

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Chagro panga?
Indlæg: 31 maj 2004 23:18 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 okt 2003 01:01
Indlæg: 574
Geografisk sted: Ringkøbing amt.
Jeg ville lige lave en tråd om denne plante. Ikke fordi jeg vil lave en tråd om alle planter der har medvirket/medvirker i ayahuasca sammenhæng, men fordi det tilsyneladende svært at finde info om den.
Som ovennævt er det en plante som bruges i fremstillingen af Ayahuasca. Navnet er " Diplopterys cabrerena " og indeholder NN -dimethyltrptaminer (DMT). Ved dog ikke om der også findes 5MeO-DMT i planten :? .
Synes den har været svær at finde info om men hvis nogen kender/finder nogle spændende links om den så smid dem endeligt her :)
Jeg har dog to spørgsmål jeg gerne vil finde svar på. Hvad er forskellen på virkningen af Diplopterys cabrerena og Psychotria viridis?
Hvilken dosis skal der bruges for at få en "medium-stærk" trip, når der er blevet brugt 30-35 gram Banisteriopsis caapi?
Håber ikke sidste spørgsmål er lige så svært som Caapi spørgsmålet :?

Hilsen Copelandia


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 31 maj 2004 23:28 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
En hurtig søgning på lycaeum: http://leda.lycaeum.org/?ID=16026

Fra ayhahuasca.com: http://www.ayahuasca.com/cgi-bin/viewdo ... ?rowid=349


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 01 jun 2004 15:09 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
Erowid Diplopterys Cabrerana Vault

Citat:
USES
Used as an admixture in the preparation of Banisteriopsis caapi/Ayahuasca, principally in the upper Amazon. Its use as an ayahuasca admixture may be more widespread than that of P. viridis, and is growing in North America.


ACTIVE CONSTITUENTS :
N,N-DMT, 5-MeO-DMT, trace amounts of bufotenine


TOXICITY :
not known.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 01 jun 2004 15:29 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 aug 2000 01:01
Indlæg: 1461
Geografisk sted: Sjælland
Diplopterys cabrerana er ret fluktuerende i *.DMT indhold. Ligesom det vel sagtens kan siges om de fleste (ayahuasca) planter.

Men når det er sagt kan det her måske hjælpe dig på vej:

Citat:
I read many times that this is the most difficult thing to know.

The strongest D.Cabrerana I read about was 10 gr. for a dose (read only once on the net.)

The weakest was 50gr. and no effect whatsoever.

Usually, it is supposed to be a bit stronger. It means that you should try a bit less than (say 2/3) a usual dose of P.Viridis, i.e. 20 gr. instead of 30 gr. first.

The best way however, is to get MAO inhibition first and drink small quantities of extracted D.C. hour after hour. For example, prepare separately extracts of 40 gr. Caapi and 75 gr. D.C., drink Caapi at +0h00; 15 gr. D.C. at +1h00; another 15 gr. at +2h00; and 15 gr. at +3h00; if nothing or only a little happens, drink the rest in once. Knowledge through careful experimentation .

The Apprentice tried only once 25 gr. and it did some, but quite weak effect, while 25 gr. of P.Viridis did more. However, his D.C. didn't come from the best supplier.

There really is no answer to your question.*

Good luck on your way,
LilMerlin.


http://forums.ayahuasca.com/iB/ikonboard.cgi?s=40bc81a83a5effff;act=ST;f=2;t=873;hl=cabrerena

Hvis du søger lidt rundt på ayahuasca forummet, vil du opdage at konsensus er, at man ikke kan sige noget bestemt om indol indholdet D. cabrerana.

Mvh
Ash

*Fremhævet af mig.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 01 jun 2004 16:54 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 okt 2003 01:01
Indlæg: 574
Geografisk sted: Ringkøbing amt.
hmm... hva så med effekten? På en vis hjemmeside (må ikke linke til den) står der at Chagro panga skulle være mere visuel end viridis... Holder det stik eller er det bare en general vudering?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 jun 2004 12:38 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
Hvor visuel en plante er har lige så meget, hvis ikke mere, at gøre med set/setting. Hvis de mener mere potent end viridis er det heller ikke nogen sikker indikator for et højt DMT-indhold, da viridis også er meget skiftende mht. dette.

/karma!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 jun 2004 14:05 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 sep 2002 01:01
Indlæg: 3112
Geografisk sted: Away...
Der vil jeg nu ikke give dig ret...
Der kan sagtens være forskel på to planter, lige så vel som der kan være forskel på 2 stoffer.
Feks er jeg overbevist om at der er bred enighed om, at 2C-B er langt mere visuelt end 2C-I.
Selvfølgelig har set&setting en helt masse at skulle have sagt, men der kan nu stadig være forskel på to planter/stoffer i visualitet (??)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 jun 2004 14:13 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
Ja, det gælder for forskellige kemikalier i samme gruppe. Men her er stofferne netop de samme: 5-MeO-DMT og NN-DMT. Det er desværre blevet populært for smartshops at markedsføre deres urter og svampe på en IMO meget useriøs måde. De prøver ofte at sælge et produkt på baggrund af nogle bestemte følelser eller stemninger, som man må sige er meget subjektive definitioner.

/karma!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 jun 2004 14:14 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 apr 2001 01:01
Indlæg: 4843
No senior noname.

Vi kan godt blive enige om at det som giver planterne deres effekt er de aktive stoffer de indeholder (nu ikke noget hippie-pis med plantens sjæl, tak). Altså afhænger effekten af, hvilke stoffer, og i hvor store mængder de forefindes, hvilket er mere eller mindre umuligt for almindelige mennesker, at vurdere inden indtagelse. Dex skriver at den både indholder 5-MeO-DMT, og N,N-DMT, P. Viridis indeholder kun N,N-DMT, måske dette har noget at sige?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 jun 2004 19:25 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 sep 2001 01:01
Indlæg: 2921
Geografisk sted: Danmark
Det er jo ikke de eneste alkaloider planten indeholder, der kan sagtens være flere som påvirker virkningen, selv om deres virkning alene måske ikke dokumenteret. På samme måde som der er forskel i forskellige svampes virkning.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 10 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 11 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team