Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Begynder-rygning
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=48537
Side 1 af 1

Forfatter:  GSMDPD [ 27 jul 2014 15:55 ]
Titel:  Begynder-rygning

Hej hærdede cannabis-rygere

Jeg søger lidt hjælp, fordi nogle af mine venner og jeg har aldrig røget cannabis før overhovedet, men vi ved dog det banale, så som at hash og skunk ikke er det samme. Men i hvert fald har vi overvejet at ryge noget pot, da der efter sigende skulle være mindre THC i pot end i hash, så vi ikke bliver blæst fra sans og samling, selvom vi selvfølgelig godt ved at man bare skal ryge mindre hvis THC-procenten er høj.

Men her kommer spørgsmålet: Er der nogen der kender en god pot til at starte på, så det bliver en god oplevelse og vi ikke bliver så blæste vi ikke ved hvad vi foretager os. Jeg tænker det skal være noget sativa-domineret, da det så vidt jeg forstår skulle være noget man blev glad af i stedet for med indica, hvor man efter sigende skulle stene. Er der nogen der kan anbefale noget?

Forfatter:  GSMDPD [ 27 jul 2014 18:40 ]
Titel:  Re: Begynder-rygning

Mange tak for det hurtige svar! Det vil jeg så prøve at finde derinde.

Forfatter:  STWOD [ 27 jul 2014 19:20 ]
Titel:  Re: Begynder-rygning

Hej! mr gone har fat i det helt rigtige der!
Hash er jo et koncentrat (som nemt kan fyldes med alverdens gøgl!), hvorimod pot er ren plante-nydelse (og som regel ikke proppet med pjat og gift) så selve virkningen er mere ren og til at forstå, og ingen fremmede underlige (bi)virkninger..
må jeg tage mig den frihed at spørge om jeres alder? -da den er et vigtigt aspekt at have med i forhold til råd ang. HarmReduction osv..
mvh

Forfatter:  Alakazam [ 27 jul 2014 19:44 ]
Titel:  Re: Begynder-rygning

Husk at gøre det et sted i har det godt så i ikke skal tænke over forældre (hvis i da bor hjemme)
Og have masser af fråder det behøver ikke være junkfood,slik og sodavand bare det er noget i kan lide det kan også være frugt eller hvad i nu lyster hvis i bliver skæve vil i ikke fortryde at have masser at spise for det smager bare så gooooodt! Første gang jeg var skæv var der kun ristede løg og makrel... Og bevares på det tidspunkt var det vel fint nok men ikke videre lækkert haha

Forfatter:  GSMDPD [ 28 jul 2014 20:04 ]
Titel:  Re: Begynder-rygning

Tak for de mange besvarelser:)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/