Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 31 jul 2025 11:17

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 26 feb 2014 20:37 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 06 nov 2013 22:09
Indlæg: 122
http://www.b.dk/nationalt/frank-jensen- ... aelge-hash

Frank Jensen: Københavns Kommune skal dyrke og sælge hash

Af Jens Beck Nielsen
26. februar 2014, 18:22
Københavns overborgmester Frank Jensen (S) vil med et nyt forslag legalisere hash i hovedstaden. Og kommunen skal stå for både produktion og salg.

Står det til Københavns overborgmester, skal hovedstaden være en frizone for hashrygere.

Frank Jensen (S) står bag et nyt forslag til en såkaldt Københavnermodel, som handler om forsøg med kontrolleret legalisering af hash. Forslaget er netop blevet lagt på Økonomiudvalgets dagsorden.

Kernen er, at den hashhandel, som ifølge politiet er en milliardhandel i København, skal vristes ud af de kriminelles hænder og lægges i kommunalt regi. Her skal rusmidlet sælges under kontrollerede forhold.

Læs også: Hashsalget er som ukrudt: Umuligt at udrydde

»Pointen er, at vi skal reducere skadevirkningerne og forhindre, at brugerne er nødt til at handle med kriminelle netværk,« siger overborgmesteren.

Ifølge det detaljerede forslag skal kommunen stå for produktion og forarbejdning hashen. Den skal forhandles fem-seks centrale steder i byen til priser, der svarer til f.eks. priserne på Christiania. På udsalgsstederne skal uddannet personale vejlede kunderne i bl.a. styrke og virkning.

Alle danskere over 18 år skal kunne købe op til fem gram hash ved blot at fremvise sygesikringskort. Overskuddet skal gå til forebyggelse og behandling af hashmisbrug.

Det er tredje gang, at Københavns nuværende overborgmester - Danmarks tidligere justitsminister - forslår forsøg med legalisering af hash.

Hvis legaliseringen skal gennemføres kræver det dispensation fra Justitsministeriet, og det blev første gang afvist af den tidligere VK-regeringen. Anden gang huggede partifælle og tidligere justitsminister Morten Bødskov hælene i. Og hvis det ikke afvises i denne omgang, bliver Frank Jensen ved.

Læs også: Københavnsk hash splitter S

»Vi er der ikke endnu. Men jeg tror på, at legaliseringen kommer. Ikke bare fordi vi presser på i København, men fordi det hér ikke er et hippie-forslag. Det er drøftet med folk, som går i habitter og med slips,« siger overborgmesteren.

Han henviser til, at Københavns kommune har haft tæt dialog med bl.a. chefanklageren fra Seattle i den amerikanske stat Washington, der ligesom staten Colorado har legaliseret cannabis.

Forslaget om legaliseret hashhandel bliver præsenteret for Københavns Økonomiudvalg den 4. marts og behandles derefter.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 feb 2014 20:40 
Offline
Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 maj 2005 23:45
Indlæg: 2487
Geografisk sted: Inside the animal
Tommel op til Frank Jensen, som til trods for at han selv var lige så svær at stikke i, som dem han nu prøver at overbevise, har fået øjnene op for et forsøg i det mindste.

_________________
- Spis ild
Støt Psychedelia
Psychedelia.dk på facebook


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 feb 2014 19:22 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 apr 2007 21:49
Indlæg: 116
Helt sikkert! Folk i Danmark er da virkelig begyndt at vågne op!!! :D

_________________
Lever for og af planterne.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 feb 2014 21:22 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 jun 2009 11:55
Indlæg: 2307
Geografisk sted: Casa Tranquila
Frank Jensen har nu været vågen i lang tid. Tror dog ikke justitsministeriet går med til det. Men 3. gang er lykkens gang så jeg krydser fingre.

_________________
«Jeg tror, det er vigtigt med oplevelser, der taler til vores sanser, noget, der befrugter vores fantasi, som nærer tanken, og som kan gøre vores verden større.
Det er slet ikke så unyttigt endda.»
HKH Margrethe ll af Danmark


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2014 09:52 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 jan 2013 10:47
Indlæg: 103
http://politiken.dk/indland/ECE2219477/ ... -cannabis/

Der er ihvertfalde skabt opmærksomhed i medierne!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2014 15:32 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 apr 2007 21:49
Indlæg: 116
http://politiken.dk/indland/ECE2219477/grafik-her-er-koebenhavns-kommunes-forslag-om-legaliseret-cannabis/

Der er ihvertfalde skabt opmærksomhed i medierne!


Heeelt sikkert!! :rocking:

_________________
Lever for og af planterne.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 7 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team