Plusser:
Harm Reduction> Der opstår en oplagt mulighed for at oplyse alle brugere omkring misbrug og hjælp til at komme ud af misbruget. Dette kan bl.a. ske via foldere eller følgesedler, når man køber sine produkter.
> Varerne som sælges på verificerede salgssteder vil blive kontrolleret før de sælges, således kvalitet og renhed er i orden. Alle produkter kan spores tilbage til gartneren, hvis de er dårlige eller indeholder tilsætningsstoffer o.l.
> Brugere skal ikke længere "leve i skjul" - mentalt og fysisk. Der vil opstå en større frihed for brugeren og måske en større tolerence for stoffet på landsplan. Med en større accept blandt folket vil det ikke længere "føles forkert" at ryge en joint.
Kulturelt> Salg af cannabis fra bander kan udkonkurreres.
Hvis staten ønsker at hashsalget fra kriminelle bander skal ophøre, må de selv være konkurrencedygtige på området. Her skal priserne tilpasses markedspriserne, så de altid er billigere end gadesalget. Staten vil derfor kunne udbyde de bedste produkter til den billigste pris.
> Politiet vil få mere tid til at følge gamle damer over vejen
> Staten kan se frem til en årlig milliardforretning - penge som bl.a. kan bruges på HR.
> Teoretisk set kunne der opstå en reducering i alkoholindtaget.
> Kunst og musik vil formentlig blomstre endnu mere - stoffer skaber jo den bedste kunst
Minusser og reflektsioner> Hvilke metoder vil de kriminelle bander bruge for at overleve? Vil der ske en stigning i hjemmerøverier eller lignende for at opretholde den solide indtjening?
> Vil en lovliggørelse skabe en større misbrugergruppe blandt os brugere? - altså en forværring af nuværende situation?
> Med bevidsthedsudvidende stoffer er der ofte den forbistrede bivirkning, at man begynder at tænke anderledes. Hvad nu hvis folk får den skøre tanke, at frihed og livet er mere efterstræbelsesværdig(som Blachman ville sige det) end karrieren?
> Med en legalisering af cannabisprodukter, vil vi brugere da også begynde at kræve andet bevidsthedsudvidende medicin legaliseret? (Produkter såsom psilocybin, DMT, LSD).
> Vil vi brugere begynde at tage hårdere stoffer med tiden? Vi ved jo allesammen at ethvert heroinmisbrug starter med et uskyldigt hvæs på hjem'lawe pot første uge på efterskolen!