Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 13 jul 2025 04:52

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 25 feb 2013 12:59 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 22:30
Indlæg: 75
Geografisk sted: sidder i en havestol på uranus med en kold bajer og en joint :D
Hej folkens.

Jeg er begyndt at ligge mærke til et lille problem, som egentlig går mig ret meget på nerverne.

Jeg ryger normalt bare et par gange i måneden (plejer at købe til 2-4 dage max 2 gange månedligt)

Men denne gang har det været lidt anderledes, desværre... jeg har røget bong de sidste 5-6 dage i træk nu,

Og nu er det ellers også bare slut, må man sige.. da jeg sugede et af mine sidste hoveder, i forgårs begyndte jeg at hoste osv.. nothing big. Men hvergang jeg suger et hovede nu, hoster jeg mig selv ihjel fordi det føles som om at der sidder en med hænderne om mine lunger og bare... klemmer? ved sgu ikke lige hvordan det skal forklares. Det er aldrig sket før og smøgerne er intet problem..:/ Sys ikke at jeg har et overdrevet hash-forbrug.. altså hvor meget pr. dag-mæssigt... vil sige 6-10 bonghoveder afhængigt af dagens længde/stressniveau whatsoever.

Jeg ved ihvertfald bare at jeg ikke kan ryge mig skæv ordentligt nu, da jeg gerne skal have 2-3 hoveder i rap for at få en ordentlig virkning (Ps. vejer lidt mere end andre på min alder, så det er derfor at der skal lidt mere til) Men jeg kun kan suge 1 hovede.. og så er det som om at mine lunger ''trækker sig sammen''.. det er som om at mine luftveje bliver indsnævrede :) Hvad kan dette skyldes? (PS. har kun været hverdagsryger i en periode på 5 mdr. en enkelt gang.. siden har det været et par gange i måneden.. nogle gange mere, nogle gange mindre. Jeg røg så en bette joint her til morgen.. den gad heller ikke så gerne ned. jeg nåede 3/4 og så fik jeg denne ''indsnævring'' igen, og begyndte at hoste pga. følelsen af luftmangel/ikke at kunne hive nok ned... det er ikke som om at jeg bare sidder og hyperventilerer for hårdt eller noget.. men kan ikke suge ordentligt, thats for sure :D Har aldrig oplevet noget lignende... selv ikke ved 5-6 dages røg.. Det er sgu lidt trist. jeg mangler ikke så meget, og jeg haaader bare at sidde og se en klump støve helt til på bordet :)


Endvidere prøvede jeg også noget guldkakao igår. Med smøren og feden blandet på lavt blus og bla bla.. you know the drill.. smed MINDST 1 gram i, og drak det relativt hurtigt - men jeg fik aldrig nogen virkning, syntes jeg selv. jeg var på 100% tom mave (fik en lille mundfuld mælk da jeg stod op?) og havde ikke røget noget... Hvordan kan det være at det ikke virker, men bong altid har gjort, bare ved et par rips? PS. Har røget cigaretter dagligt i 5 år + og der har aldrig været nogen problemer... (kan også sagtens ryge smøger nu.. ganske normalt. men når hashen bliver blandet i kan jeg bare overhovedet ikke :()


Og så lige et spørgsmål til - Har overvejet at lave noget nol :D Har aldrig prøvet det før, MEN! ved godt hvad proceduren osv osv er... Dog er jeg lidt usikker på mængde - Hvor meget nol (gram mæssigt evt.) får jeg af ca 10 gram go' fed? jeg ved godt at det er svært at sige, og at jeg skal prøve mig frem osv osv...men gider ikke rigtig omsætte 10G Hashish og så få en lillebitte klat nol ud af det :D men har søgt lidt på mængdeforhold uden held - og så tænkte jeg at jeg lige kunne smide det med i denne tråd.. :D - Anyways..

det var bare lige mine spørgsmål :P


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 13:55 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 02 jun 2008 13:39
Indlæg: 169
Hold flere pauser. Jeg opbygger også vandvittigt hurtigt en kraftig tolerance hvis jeg skam suger i et par dage.
Ang. det med pindene, måske skal du bare putte mindre hash i? Hvis mine joints har for meget røg i, bliver jeg forpustet og lungerne føles også som om at de "snøre sammen".


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 15:13 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 16 okt 2011 00:36
Indlæg: 1364
hmm det lyder lidt som om det er din nold den er gal med.. køb lidt grønt og rul en J.. hvis dine lunger stadig værker så stop med at ryge tobak?..
prøv da at ryge en lille ren nold i et glas eller noget! og se hvordan det fungerer..
og ja du får minimalt udbytte af nol på hash..

_________________
legaliser frihed! °ºª -og løs problemerne istedet!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 15:22 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 nov 2011 13:21
Indlæg: 274
evt. så lav rygevæske på glycerin til en el-smøg. Hvis væsken er stærk nok bliver man godt basket, og det kradser slet ikke :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 15:56 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 22:30
Indlæg: 75
Geografisk sted: sidder i en havestol på uranus med en kold bajer og en joint :D
-FRIHEDEN

tak for svaret.
Holder normalt også pauser, nogle gange på flere måneder.. har dog røget lidt mere end normalt, på det seneste, men vil ikke mene at det er noget ekstremt/vildt forbrug.. Du rammer rigtig godt når du siger ''snøre sig sammen'' for sådan føltes det! Men vil dog ikke mene at jeg propper for meget af det gode i :) det er ikke mere end jeg normalt bruger!

Stopthewarondrugs - njaah.. er ikke så glad for det grønne :P er meget mere til det brune... smøgerne ved jeg sgu ikke om jeg gider at droppe - de har nok også noget betydning her.. Meen, hvis jeg kan ryge smøger som normalt men ikke Joints, så må det jo være andet end tobakken der fucker det up for mig ;)





Socialisten - Jeg ligger godt nok inde med El-smøger... men jeg har ingen anelse om, hvordan jeg skal lave rygevæske på glycerin :D.........AT ALL!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 16:56 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 aug 2012 03:38
Indlæg: 509
Ligegyldig hvad du siger hvis du skal have mere end 2 bonghoveder i træk må det være noget skod hash. jeg har selv røget bong hver dag de sidste mange måneder og jeg bliver sku stadig skæv af et enkelt bonghoved

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 17:04 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 16 okt 2011 00:36
Indlæg: 1364
præcis min pointe.. ryg nolden rent og se om det ikk er den som driller dine lunger!

_________________
legaliser frihed! °ºª -og løs problemerne istedet!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2013 17:07 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jun 2010 23:00
Indlæg: 1268
Geografisk sted: Køleskabet
Synes det kunne lyde lidt som noget dårligt hash.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 feb 2013 00:33 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 jan 2013 21:02
Indlæg: 27
Få fat i noget andet hash, det der er sikkert fyldt med alt muligt der irretere dine lunger! :P

_________________
Up high in the sky


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2013 05:47 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 22:30
Indlæg: 75
Geografisk sted: sidder i en havestol på uranus med en kold bajer og en joint :D
Problemet er bare, at det altid er det jeg ryger :D Og den er ikke dårlig! ved hvor det kommer fra etc..

Tager somregel altid 2 i rap, og venter så en time til halvanden med flere.. det er kun de første 2 dage hvor jeg kan ryge et hovede og blive riiigtiiig basket :D Vejer altså 150+ kg. så der skal lidt mere til..og ja jeg er ærlig,og ved jeg vejer for meget! if you dont like you dont look.. det kan ikke være mit problem :D men har så holdt 24 timers pause her igår.. og idag kunne jeg ryge en hel J uden problemer :) og også et par hoveder her til aften... Så det er nok bare mig der måske har klemt et par gram for meget ned, i løbet af de par dage.. :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2013 05:50 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 22:30
Indlæg: 75
Geografisk sted: sidder i en havestol på uranus med en kold bajer og en joint :D
vrøvl.. det er faktisk ikke den jeg normalt ryger :D havde lige glemt at jeg købte noget andet denne gang :) sys dog den har nogenlunde samme virkning.. og den lugter rigtig mums :D har røget siden 09.. Så ved skam godt selv når jeg får fat i noget bad shit ;) men det plejer ikke at være noget problem..har det sådanset aldrig været. Har kendt min dealer igennem MANGE år... han er min tidligere papfar osv.. so he aint bullshittin' me.. det kan jeg sige med sikkerhed :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2013 12:05 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 aug 2012 03:38
Indlæg: 509
Det lyder stadig som om du skulle prøve noget rigtig kvali ryger i stedet for 120/130kr's feks. men efter din sidste post er jeg da klar over at det bare er tolerancen der er ved og få dig. prøv og ryg lidt mindre eller noget andet hash og så skulle du nu nok kunne blive skæv igen ;)

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 24 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team