Det er meget små og få områder i verden hvor man producerer charas. Kunne man måske forestille sig at bønderne der dyrker planterne, eksklusivt dyrker eksempelvis indica (eller vice-versa)? Dermed er det interessant at snakke sativa/indica når man snakker charas.
Det er faktisk en meget god pointe. Men i princippet kan folk vel også rulle charas af det de gror derhjemme eller hvor man nu gror, for at få den konsistens eller effekt charas nu måtte give? Umiddelbart virker teknikken jo ikke synderlig svær.
Det kan så være at folk der gror i feks Danmark generalt ikke vil lave charas fordi man får mere ud af at presse det til klump eller bare lave pot/skunk ud af det? Igen ved jeg ikke meget om det, derfor super fedt med nogle input!